Streç Sarma Makinası

Streç Sarma Makinası

Streç sarma makinası; sarım ve paketleme aracıdır. Üretimi yapılıp sevkiyata hazır hale getirme amacı için kullanılır. Taşıma paletlerinin üzerine alınmış malzemelerin sarılmasını hızlandırmak için bire bir kullanılan bir makinadır. Bu sayede ürünler sağlam ve kaliteli bir şekilde sevkiyata çıkartılır. Zamandan tasarruf sağlanabilen bu makinalar son zamanalar da üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

Streç sarma makinası; farklı tip ve özellikler göz önüne alındığında sarımı gerçekleştirilen ürünlere uygulanan metotlar da değişkenlik gösterir. Palette yer alan ürünün yapı, cins, ağırlık, darbe hassasiyeti gibi nitelikleri, sarımda kullanılacak materyalin seçiminde belirleyici olur.

Streç Sarma Makinası
Streç Sarma Makinası

Streç Sarma Makinası Çeşitleri

Endüstrilerin neredeyse tamamında kullanılan ve neredeyse vazgeçilmez olan streç filmdir. Streç filmin hızlı kullanımını sağlamak için streç makinaları üretimi yapılmaktadır. Daha hızlı ve daha gergin sarabilen bu makinalar daha çok tercih edilmektedir. Bu makinalar sarılan malzemenin cinsi ve boyutlarına göre üretimi yapılabilmektedir.  Farklı şekillerde çalışmasını gerçekleştiren makinalar, 3 farklı şekilde üretilir. Manuel, yarı otomatik ve tam otomatik modelleridir.

‘’Manuel Streç Sarma Makinası’’

Kullanılan bu makinada sarma işlemi, personeller tarafından yapılmaktadır. İnsan gücüne dayanılarak uygulanan bu makine manuel olarak gerçekleşir. Hem streç hem zamandan tasarruf konusunda az faydalanılır. Zaman içerisinde yorularak güç kaybı yaşayan personel, bu şartlarda streç tüketimini arttırır ve işlemin daha masraflı hale gelmesine sebep olur.

‘’Yarı Otomatik Streç Sarma Makinası’’

Bu makinayı kullanarak sadece sarma işlemi otomatik olarak gerçekleşir. Ürünün ya da paletin yer değişikliğini gerçekleştiremez. Ürünün yer değişimini çalışan personel tarafından sağlanır.

’Otomatik Streç Sarma Makinası’’

Ürünlerin sarılması, tamamen makina tarafından gerçekleşir. Sarılma işlemini otomasyon bazlı uyguladığı için daha gergin ve güçlü bir şekilde uygulanmaktadır. Bu şekilde uygulanan streçin en az maliyet ile kullanılmasını sağlar. Daha az maliyet ile paketleme işlemi gerçekleşir.

Palet Streç Sarma Makinası

Palet üzeri ürün ambalajında firma ve ürününüzün kalitesini belli etmekle beraber ambalaj işçi maliyetinizi ve malzeme maliyetinizi minimuma indirir. Ağır ürünlerden hafif ürünlere kadar uygulama fırsatı sunar. Yüksekliği ya da alçaklığı ne olursa olsun yüksekliği otomatik okuyarak istenilen miktarda gerdirme işlemi uygulanarak sarma işlemini gerçekleştirir. Mekanik makineler bir personel yardımı ile kullanılsa da tam otomatik palet sarma makinesi otomasyon programları vasıtası ile çalışmaktadır. Bu sebeple hatasız bir paketleme süresi sürdürülür.

Palet sarma makinesi avantajları arasında sayılabilecek bir husus ise makinenin kolayca streç ve çemberleme işlevi yapmasıdır. Bu sayede gönderime hazır olan ürünler kolay bir şekilde istiflenmiş olacaktır. Yani istiflenme kolay olacak ve ürünler az yer kaplayacaktır. Bu makinaların kullanıcılara birden çok avantaj sağladıklarını söyleyebiliriz. Dilerseniz birkaç avantajlarını şu şekilde sıralayalım;

  • Zamandan tasarruf
  • İşçilik maliyetinden tasarruf
  • Çalışma alanından tasarruf
  • Ambalajın kalitesinde ön plana çıkma
  • Nakliye esnasında güven

Gibi streç makinası tarafından birçok avantajlara sahip olabilirsiniz.

Manuel Streç Sarma Makinası

Aslında böyle bir kavram günümüzde yoktur. Manuel, elle yapılan anlamına gelmektedir. Makine ise elle yapılmayan işlerin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan cihazlara denir. Dolayısıyla böyle bir kavrama varmamız normal değildir. Ancak manuel streç sarma şeklini kolaylaştıran aparatlar mevcuttur. Elle sarma işlemini daha hızlı gerçekleştirmeye yarayan aparatlar kullanılır. Ancak insan gücü tarafından uygulanan sarma işlemi kalite olarak zayıf kalır. Bir de streç tasarrufu sağlayamazsınız.

Manuel streç sarma işlemi yüklerin devrilesini, streç içinde dağılmasını, strecin yırtılarak yüklerin zarar görmesini engelleyemez. Ancak makine ile sarılan malzemelerde olumsuz etkenler minimum seviyeye düşürülür. Bu yüzden çoğu firmalar manuel makinalar yerine otomatik streç sarma makinalarını tercih etmektedir. Günümüzde nakliye güvenliğini önemseyen çoğu firmanın kullandığı makine türlerinden birisidir. Bu şekilde zamandan tasarruf etmiş olursunuz. İşçi maliyetinden kar elde etmiş olursunuz.

Streç Sarma Makinası Fiyatı

Streç makinalarında dikkat edilmesi gereken unsur saatte kaç palet malzemeye uygulama yaptığıdır. Sarma uygulaması yapılacak malzemeler, konveyörler yardımıyla gerçekleşir. Bu işlem uygulanırken ürünler dairesel olarak dönem bir mekanizma tarafından dolandırılır. Bu işlemler uygulandıktan sonra nakliye aşamasına geçilebilir.

Piyasada birçok streç sarma makinası üreticisi vardır. Önemli olan kullanıcının üretim sürecine etkili bir makine üretebilmektedir. GLOBMAC ise müşterinin belirttiği özelliklere göre üretim yapmaktadır. Müşterinin her zaman avantaj sağlayabileceği makinalar üretmektedir. Streç sarma makinası fiyatları ise müşterinin istekleri doğrultusunda hazırlandığından dolayı fiyat değişiklikleri görülebilmektedir. Her özelliği farklı olarak üretilmekte olan bu makinalar sizler tarafından bilgilendirildikten sonra fiyat verilmektedir. GLOBMAC tarafından üretilen makinalardan yararlanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Satılık Briket Makinası