Beton Parke Makinası

Beton parke makinası; kilit parke, kaldırım taşı, beton blok gibi ürünlerin üretildiği büyük ölçekli makinalardır. Yol, kaldırım, park gibi sosyal alanların daha kullanışlı ve şık bir görünüme sahip olabilmesi için parke taşlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu parke veya beton taşlarını üreten makinalara da parke üretim tesisleri denmektedir.

Beton parke makinası belli oranlarda kum, su, çimentodan oluşan bir karışım yapar. Ardından bu bileşenleri belli oranlarda bir araya getirir. Bir kalıp içerisinde sıkıştırıp şekillendirilen beton harcından parke imalatı gerçekleştirilir.

Parke Makinası

İnsanların bir arada yaşadığı şehirlerin ulaşım ve peyzaj bakımından iyi bir görünüme sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda sosyal alanların kullanışlı olması için de şehir içindeki yolların ve kaldırımların belli bir düzende bulunması sağlanmalıdır.

Aynı şekilde kaldırımların yürümeye elverişli, şehir ve çevreyle uyumlu bir halde olması gerekmektedir. Bir şehrin görünümünü etkileyen çevre düzenlemesinin önemli unsurlarından biri de yol ve kaldırımlardır.

Şekil, yapı ve işlevsellik bakımından yüksek seviyedeki yollar, insanların hayat standardını da etkilemektedir. Bu yüzden yolların tasarımı için kaliteli parke kullanmak oldukça önemlidir.

Parke taşı üretim aşaması öncelikle parke yapımı için gerekli olan betonun elde edilmesiyle başlar. Makina tek kovalı veya çift kovalı bir sisteme sahip olabilir. Üretilmek istenen parkenin çeşidine göre içeriği hazırlanan beton, parke taşı kalıbı olarak adlandırılan kalıba dökülür.

Kalıba dökülen hazır beton, vibrasyon sistemiyle iyice karıştırılır. Böylece kalıba boşluksuz, tam olarak yerleşmesi sağlanır. Ardından hidrolik pres kullanılarak preslenen beton artık tamamen istenilen şekle getirilir.

Böylece parke elde edilmiş olur. Beton parke makinelerinin kalıpları değiştirilerek kilit parke taşı, bordür taşı, yağmur oluğu, çim taşı gibi farklı ürünler elde edilebilir.

Parke makineleri de bu sürecin önemli bir elemanıdır. Çünkü; parke taşlarının üretimi ancak kaliteli bir parke makinası kullanılarak gerçekleştirilebilir. Parke makinası çeşitleri, modellerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Üç farklı özelliklere sahip parke makinası bulunmaktadır. Bunlar; manuel, yarı otomatik ve tam otomatik modelleridir.

Beton Parke Makinası
Beton Parke Makinası

Parke Makinası Çeşitleri

Parke makinası seçerken öncelikle projelerinizde üretim miktarına ve ne zamanda üreteceğinizi karar vermeniz gerekmektedir.

Piyasa içerisinde şu an itibari ile alternatif modeller bulmakla birlikte genel olarak tam otomatik, yarı otomatik ve manuel parke makinası çeşitlerini incelemek mümkün olmaktadır.

Parke Makinası Çeşitleri:

“Tam Otomatik Parke Makinası”

 • 24 saat çalışma özelliğine sahiptir
 • Aralıksız seri üretim yapma özelliği bulunmaktadır
 • Hızlı ve kaliteli üretim yapabilmektedir
 • Ortalama 8 saat çalışarak 10000 – 12000 adet parke taşı üretme özelliğine sahip
 • Üretim seviyeleri yüksek firmalar tarafından tercih edilir
 • İnsan gücüne gerek duyulmaz

“Yarı Otomatik Parke Makinası”

 • Mikser, konveyör bant, makine üçlüsünün bir araya gelerek oluşturduğu tesislerdir
 • Opsiyonel olarak ihtiyaca göre bunker ve çimento silosu da tesise eklenebilir
 • Kontrolü hidrolik kollar ve pistonlar sayesinde yapılmaktadır
 • Çıkan ürünler özel yapım el arabaları kullanılarak kurutulmaya gönderilir
 • İnsan gücüne az da olsa ihtiyaç duyulur

Parke taşı üretim tesisi

“Manuel Parke Makinası”

 • Kullanılırken insan gücüne gerek duyulur
 • Küçük işletmelerde ve küçük beldelerde kullanılması uygundur
 • Ortalama 8 saat çalışarak 800-1.000 adet briket taşı üretmektedir
 • Kullanım alanları genellikle insan gücü maliyetinin ucuz olduğu yerlerde tercih edilir
 • Yeni kurulmuş işletmeler ve üretimi yoğun olmayan işletmeler için tercih edilebilir

“BETON PARKE MAKİNASI MODELLERİ”

 • KB12 QUICK MASTER Beton Parke ve Briket Üretim Tesisi
 • KB25 QUICK MASTER Otomatik Beton Parke ve Briket Makinası
 • KB36 QUICK MASTER Otomatik Beton Parke ve Briket Fabrikası
 • KB42 QUICK MASTER Otomatik Beton Parke ve Briket Fabrikası

Makinaların teknik özellikleri ve üretim kapasiteleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Projenizin ihtiyaçlarına göre uzman ekibibiz sizleri yönlendirmekte, en verimli üretim sürecini elde etmeniz için yardımcı olmaktadır.

Beton Parke Makinası Fiyatları

Beton parke makinaları, beton blok veya parke taşı makinası olarak da bilinir. Bu makinalar hazırlanan özel harçtan farklı yapı elementleri üretebilen makinalardır. Büyük çaplı bu üretim makinalarıyla farklı özelliklerde taşlar elde edilebilir. Parke taşı makinasıyla elde edilebilen taşlar şunlardır; Kilitli parke taşı, Briket, Bordür taşı, Beton blok, Asmolen, Yağmur oluğu, Şev taşı.

Globmac sadece briket veya beton parke makinesi konusunda uzmanlaşmış bir firmadır. Firmalara hem satış öncesi hem satış sonrası gerekli tüm desteği sağlamaktadır. Globmac, farklı model ve özelliklerde briket ve parke taşı makinaları üreten global bir firmadır. İhtiyacınız olan parke taşı makinaları hakkında detaylı bilgi almak için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz.