Beton Blok Ev İnşaatı

Beton blok ev inşaatı sağlam, sağlıklı, maliyeti düşük ve bakım gerektirmeyen bir tercih olduğu için çoğu ülkede tercih ediliyor. İklim koşulları ne olursa olsun hem yapım aşamasında hem de kullanımı konusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Beton blok ev inşaatı haşerelerin barınmasına izin vermemesi, yalıtımının iyi olması ve enerji tasarrufu sağlaması gibi özellikleriyle çok iyi bir yatırım haline gelmektedir. Ahşap yapılarla karşılaştırıldıklarında yapım aşamasında daha pahalıyken uzun vadeli düşünüldüğünde tam tersi bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

Beton Blok Ev İnşaatı Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Beton blok ev inşaatı çok uzun yıllardan beri inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Bu inşaat sırasında kullanılan temel yapı elemanları beton bloklardır. Beton duvar ünitesi olarak da bilinen beton bloklar, boşluklu, boşluksuz, iki ya da üç parçalı şekillerde olabilirler. Daha önce kısaca değinmiş olduğumuz özelliklerine ek olarak, standart şekilleri ve ebatları olmasına rağmen istenen boy ve şekilde üretilebilirler. Bu sayede, dekoratif anlamda da kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Beton blok kullanılarak inşa edilen binaların özelliklerine biraz daha yakından bakalım.

Neden Beton Blok Tercih Edilmeli?

  • Enerji tasarrufu sağlarlar. Binanın dış kısmında beton blok kullanıldığında ısı yalıtımı çok yüksek olmaktadır. Bu sayede evin ısıtılması için harcanan enerji minimuma düşmektedir. Ayrıca, beton blokla inşa edilen evlerde ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme gibi ekstra sistemlerin yapılması kolaydır.
  • Sağlıklı bir yaşam alanı oluştururlar. Özellikle konut amaçlı inşa edilen yapılarda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, iç mekanın ne kadar sağlıklı olacağıdır. Beton blokla inşa edilen evlerde yaşayanlar toksinlere ve alerjik maddelere neredeyse hiç maruz kalmamaktadırlar.
  • Ses geçirmezler. Bunu bir örnekle açıklamak daha kolay anlaşılmasını sağlayabilir. Bir çerçeve duvarla beton blok duvarı karşılaştıralım. Çerçeve duvara kulağınızı dayadığınızda diğer taraftan gelen sesleri kolayca duyabilirsiniz. Beton blok kullanıldığında ise duyduğunuz boğuk sesleri anlamlı hale getirmek için uğraşmanız gerekecektir.
  • Beton blok ev inşaatı maliyeti düşüktür. Çeşitli haşerelerin ya da kemirgenlerin verdiği zararlar, çürüme gibi sorunlar ortadan kalktığı için bakım gerektirmeden yıllarca kullanılabilirler.

Beton Blok Evin Artıları

Uluslararası Bina Kodu’na uygun bir şekilde monte edilip yapılan beton blok evler, dökme betonla yapılan evlere göre daha sağlamdır. Çelik çubuklar ve ek betonla istenilen oranda güçlendirilebilirler. Hem iç hem dış duvarlarda kullanılabilirler.

Beton bloklar, bu artıların yanında bazı olumsuzlukları da getirebilmektedir. Fakat beton blok ev sorunları genel olarak yapım aşamasında gözden kaçan hatalardan ileri gelir. Bloklar temele doğru şekilde döşenmelidir. Ayrıca betonun dış kısmına daha estetik görünmesi açısından ek masraf yapılması da gerekebilir.

Briket Fiyatları