Briket Fiyatları

Briket Fiyatları

Briket fiyatları briket üretici firmalarına ve şehirlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat 2021 yılı itibariyle 1 adet 8,5’lik bims briket ücreti ortalama 0,75 TL iken 20’lik bims briket 1,19 TL civarındadır.

Briket fiyatları yukarıda da görüldüğü üzere briketin ebatlarına göre de farklılık gösterebilir. Briket günümüzde tüm dünyada çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu da farklı yapılarda ve boyutlarda briketlerin üretilmesini sağlamıştır. Doğal olarak bu briket türleri de farklı fiyatlandırmalara sahiptir.

Bims Briket Fiyatları

Briket, bims veya bims briket olarak adlandırılan yapı elemanı doğal kayaçlardan oluşur. Yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere elde edilecek briketin hammaddeleri arasında kum, çimento ve bulunabilmektedir. 2021 yılı itibariyle ortalama bims briket ücretleri şu şekildedir;

Briket Ölçüsü Adet Fiyatı 1 m2 Adeti 1 M2 Fiyatı
8,5’lik Briket 0,75 TL 12,5 adet 9,38 T
10’luk Briket 0,79 TL 12,5 adet 9,88 TL
13,5’lik Briket 0,94 TL 12,5 adet 11,75 TL
15’lik Briket 0,99 TL 12,5 adet 12,38 TL
20’lik Briket 1,19 TL 12,5 adet 14,88 TL
25’lik Briket 1,47 TL 12,5 adet 18,38 TL
Bims Briket Fiyatları
Briket Nasıl Yapılır?

Briket Nasıl Yapılır?

Briket makinalarında kırma, eleme, presleme vb. bir dizi işleme tabi tutulan briket, piyasada çok farklı özelliklerde bulunabilmektedir. Briket doğal yapısı ve ergonomik özellikleri sebebiyle yaygın bir kullanıma sahiptir. Briket üretim süreci birkaç farklı aşamadan oluşur. Briket üretimi briket makinası veya briket fabrikası adı verilen tesisler aracılığıyla gerçekleşir.

Briket üretimi sırasında öncelikle bu agregalardan bir harç elde edilir. Ardından kalıplara dökülen harç presleme işlemine tabi tutulur ve sıkıştırılır. Yüksek basınçla sıkıştırılan hammadde daha sonra yüksek vibrasyon işlemine tabii tutulur. Vibrasyon mekanizmaları vasıtası ile makinanın titreşim uygulanan bölümüne alınır. Böylece harcın içeriğindeki tanecikler arası boşluk en aza indirilir. Oluşturulacak blokların sağlamlığı en üst düzeye çıkarılmış olur. Çıktıları alınan briket bloklar kullanım alanlarına göre farklı boyut ve şekillerde istiflenir.

Briket Makinası

Briket üretimi briket makinaları aracılığıyla yapılır. Briket makinaları oldukça güçlü ve işlevsel makinalardır. Günümüzde üretilen briket makinaları insan gücüne ihtiyaç duymaz. Birçok işlemi otomatik olarak gerçekleştirir. Briket makinalarının otomatik gerçekleştirdiği işlemler;

  • Briket harcının karıştırılması
  • Harcın kalıba basılması
  • Kalıpta brikete şekil verilmesi
  • Ürün çıktısının alınması

Briket makinalarının çalışma prensibi şu şekildedir; öncelikle harcın hazırlanması gerekir.  Ardından harç kalıplara dökülür. Gerekli pres ve vibrasyon işlemleri yapılır. Sonunda da ürün elde edilir. Bütün bu koşullar yerine getirildiğine üretimi yapılan briketin optimize edilmiş bir kalitede olması sağlanır. Beton briket, bims briket, kaldırım briket, tuğla briket vb. adlarla tanımlanabilir.  Blok çıktıları kaliteleri ve üretim aşamalarındaki maliyet hesabı ile briketler satışa sunulur.

Briket Makinası
GLOBMAC Briket Makinaları

GLOBMAC Briket Makinaları

Briket bloklar standart kalıplar aracılığıyla şekillendirilir. Çimento ve kum gibi hammaddeler vasıtası ile elde edilen briketten üretilen bloklar dayanıklı olmaları sebebiyle yapı malzemeleri arasında en çok tercih edilen bloklar arasında yer alırlar. İnşaat endüstrisinde en kaliteli malzeme ile evrensel standartlara en uygun çıktılar verebilecek makinalar GLOBMAC güvencesi ile müşterilerimize sunulur.

Herhangi bir yapıda kullanılacak olan briket bloklar hızlı bir şekilde konumlandırılabilir ve yapıların daha sağlam hâle getirilmesi için blok göbekleri veya boşlukları çelik çubuklar ile takviye edilebilir. Briket blokların çeşitli türlerde üretimleri sayesinde onlara hava muhalefetlerine karşı dayanıklılık ve ses/ısı izlolasyonu özelliği kazandırılabilir.

Uluslararası standartlarda üretilen GLOBMAC briket blok makinaları ile sağlam yapı elemanları elde edilir. Çünkü makinaların geliştirilmelerinden piyasada yer alışlarına kadar her süreç GLOBMAC’in yetkin mühendisleri ve deneyimli teknisyenleri tarafından dikkatle takip edilmektedir.