Kilit Kaldırım Taşı Yapma Makinesi

Kilit Kaldırım Taşı Yapma Makinesi
Kilit Kaldırım Taşı Yapma Makinesi

Kilit kaldırım taşı yapma makinesi yay yolu yapımı için gerekli olan farklı modellerde taşların elde edilmesi amacıyla tasarlanan büyük ölçekli makinalardır.

Kilit kaldırım taşı yapma makinesi çok fonksiyonlu bir makine modelidir. Bu makinalarla briket de üretilebildiği gibi farklı ebat ve şekillerde beton parke taşları da üretilebilir.

Kilit Kaldırım Taşı Yapma Makinesi Nedir?

Taşıt yolları, yaya yolları ve park bahçe gibi sosyal alanlar şehirlerin önemli üstyapı unsurlarındandır. Şehirde yaşayan insan nüfusunun artmasıyla birlikte şehirler gün geçtikçe genişlemeye devam etmektedir. Bu da daha fazla altyapı ve üstyapı yatırımının yapılmasını gerektiği anlamına gelir. Genellikle belediyeler tarafından yapılan kaldırımlar veya yollar belli malzemeler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yapı malzemelerinin elde edilebilmesi de ancak üretim makinalarıyla sağlanabilir.  Bu makinalara parke taşı veya kaldırım taşı makinası denilmektedir.

Kilitli parke taşı makinası şehir içlerinde kaldırım yapmak amacıyla yapı malzemesi üretir. Genellikle agrega, su ve çimentodan oluşan karışım bu makinelerde işlendikten sonra farklı modellerde parke taşı formu kazanırlar. Tek bir makineden farklı ebat ve modellerde ürün elde edilebilmektedir. Briket, bordür taşı, parke taşı veya kilitli taş gibi ürünler tek bir makine tarafından üretilebilmektedir. Bu yönüyle parke taşı makinası oldukça işlevsel bir ürün olma özelliğine sahiptir.

Kilit Kaldırım Taşı Yapma Makinesi Nedir?
How Much Do Briquette Machines Cost?

Kilit Parke Taşı Makinası

Kilit parke taşı, özel bir forma sahip olan endüstriyel taşlardır. Birbirine geçerek bir bütün oluşturmaları sebebiyle bu ismi almıştır. Birbirlerine geçebilmeleri sayesinde diğer parke türlerine göre daha sağlam bir yapı oluşturabilmektedir. Günümüzde şehir içi yollarda, kaldırımlarda, parklarda ve sosyal alanlarda oldukça sık tercih edilmektedir. Kilitli parkelerin üretimi, parke üretim fabrikası veya parke üretim makinası da denilen büyük ve güçlü iş makinaları aracılığıyla gerçekleşir.

Peki, parke taşı makinası nedir? Parke taşı makinası kaldırım ve yollarda kullanılmak üzere tasarlanan yapı taşlarının üretildiği makinalardır. Kilitli parke taşı üretimi için öncelikle beton harcının harlanması gerekir. Beton harcının içeri kırılarak parçalanmış küçük taş (agrega), çimento ve sudan oluşmaktadır. Hazırlanan beton harcı daha sonra kilit parke formundaki kalıplara dökülür. Burada şekillenen taşların mukavemetinin artırılması için birkaç işlemden daha geçer ve kilitli parke taşı üretilir.

Kilitli Parke Taşı Makina Modelleri

Kilitli parke taşı makinaları farklı modellerde parke taşı üretimi gerçekleştirebilen makinalardır. Bu aşamada işletme veya belediyelerin farklı ihtiyaçları bulanabilmektedir. Makine üreticileri de firmaların ihtiyaçlarına tam çözüm üretebilmek adına farklı makine modelleri tasarlamaktadır. Her biri farklı avantajlar sunan parke taşı makinaları modelleri şunlardır;

  • Tam (Ful) Otomatik Parke Makinesi: Tam otomatik parke taşı makinesi beton parke üretimi sürecindeki tüm işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilir. Gelişmiş kontrol sistemi ile çalışan bu makinelerde üretim süreçleri insan gücünden ve kontrolünden bağımsız gerçekleşir. Bu yüzden tam otomatik parke makineleri için yüksek kapasitede üretim yaparlar.
  • Yarı Otomatik Parke Makinesi: Yarı otomatik parke makineleri imalat işlemlerini otomatik olarak yapar. Bu süreçte sadece kontrollerin sağlanması için insan gücü gereklidir. Yarı otomatik makinelerde operatör kumanda panosu üzerinden makineye komutlar gönderir. Diğer tüm işlemler makine tarafından otomatik olarak yapılır.
  • Manuel Parke Makinesi: Manuel parke üretim makinelerinde üretim süreçleri insan gücü ve makine gücü ile birlikte yürür. Üretim işleminin bazı noktaları makine tarafından yapılırken bazı işlemler de insan gücüyle yapılır. Elle basmalı şekilde çalışan manuel makinelerde üretim kapasitesi diğerlerine oranla daha düşüktür.

Kilitli Parke Taşı Makinası Özellikleri

Kilit parke taşı makinası olarak da bilinen beton blok makinaları hazırlanan özel harçtan farklı yapı elementleri üretebilen makinalardır. Birer fabrika gibi çalışan makinalardan farklı özelliklerde taşlar edilebilir. Parke taşı makinasıyla elde edilebilen taşlar şunlardır; Kilitli parke taşı, Briket, Bordür taşı, Beton blok, Asmolen, Bims, Yağmur oluğu, Şev taşı. Tek bir makine kullanılarak birden fazla ürün elde etme imkânı sunan makinalar bu yönüyle de önemli bir avantaj sunar. Parke taşı makinasının diğer özellikleri şu şekildedir;

  • Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde üretim yapabilirler
  • Dayanıklı ve güvenli makinalardır
  • Kurulumu ve montajı kolaydır
  • Firma ihtiyaçlarına göre farklı seçenekleri bulunmaktadır
  • İşletilmesi oldukça kolaydır.
Kilitli Parke Taşı Makina Modelleri