Briket Fabrikası

Briket Fabrikası
Briket Fabrikası

Briket fabrikası, inşaat sektöründe hammadde olarak kullanılan briketin üretildiği üretim tesisidir. Briket üretimi kendine has bir prosese sahiptir. Bu süreç beton harcının hazırlanmasıyla başlar. Briketin son haline gelene kadar sürer.

Briket fabrikası olarak da bilinen briket makinası doğal bir inşaat ürünü olan briketin elde edilmesi amacıyla tasarlanan tesislerdir. Briket kullanımı tüm dünyada sürekli olarak artmaktadır. Bu da briket sektörüne olan yatırımın artması anlamına gelir. Bu yüzden briket üretimi yapmak firmaların kârlılığına olumlu etki edebilmektedir.

Briket Fabrikası Kurmak

“Briket fabrikası kurmak istiyorum” şeklinde bir talep ve inşaat sektöründe yer almak için önemli bütçeler gerekir. Ancak tesiste yer alacak makinaların ekonomik ve kaliteli bir biçimde temini mümkündür. Bu da ayrıntılı bir piyasa araştırması ile mümkün olabilir. Briket makinası temin etmek için öncelikle briket makinası üretici firmaları ile iletişime geçmek gerekir. Piyasada farklı model ve özelliklerde birçok briket makinası bulunmaktadır. Fakat yatırımınıza en uygun makinanın seçilebilmesi için genel olarak briket ve briket makinaları hakkında araştırma yapmak gerekir.

Briket makinaları farklı üretici firmalar tarafından tasarlanır. Doğal olarak belirlenen makine modeline göre farklı maliyetler çıkabilir. Briket makinası kurmak istiyorsanız Globmac ile iletişime geçebilirsiniz. Globmac sadece briket makinası üretimi yapan, alanında uzman bir firmadır. Tüm briket makinası ihtiyaçlarınız ve anahtar teslim briket makinası seçenekleri için Globmac’i tercih edebilirsiniz.

Briket Fabrikası Kurmak
Briket Üretim Tesisi Maliyeti

Briket Üretim Tesisi Maliyeti

Briket makinası fiyatları, geniş bir tür skalasına sahiptir.  Makinalar kullanım amaçlarının ve alanlarının genişliği söz konusu olduğudur. Bu yüzden makinalar, alıcılar tarafından mukayese yoluyla uygunluğuna karar verilir. Briket makinasının çok amaçlı kullanıma yönelik imkânlar sağlamasıyla birçok sektörde tercih sebebi hâline gelmiştir. Aynı zamanda çeşitli satın alma/kiralama opsiyonlarıyla temin edilebilme fırsatlarını da beraberinde getirmiştir.

Hammadde temini onu işleyecek makinadan önce gerçekleştirilmesi gereken bir koşuldur. Briketin içeriğindeki agrega onun işlenme sürecine ilişkin ayrıntılar verir. Aynı zamanda kalıba dökülüp şekillendirildikten sonra yapı malzemesi olarak kullanımında dayanıklılığı da alıcı için önemlidir. Talepleri karşılayacak, piyasada tercih sebebi olabilecek üretim tesislerine sahip olmak da bu ve buna benzer koşulların yerine getirilmesi ile mümkündür. Briket makinası kurma maliyetli ihtiyaca ve üretim kapasitesine göre değişebilmektedir. Farklı briket makinası seçenekleri için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz.

Briket Makinası İmalatı

Briket yapımı birkaç farklı işlemin art arda ve komplike bir şekilde yapılması esasına dayanır. Bu işlemler sonucunda briket üretilmiş olur. Briket makinelerinin özellikleri de üretim aşamasında oynadıkları rollerle belli olur. Otomatik briket yapma makinesi, briket üretim aşamalarını tek başına yapabilen bir yapıda tasarlanır. Bu makine modelleri gelişmiş otomasyon sistemi sayesinde tüm imalat aşamalarını tek başına üstlenebilmektedir.

Briket makinası imalatı oldukça zorlu bir süreçtir. Briket makinası imalatı nasıl gerçekleştirilir? Sorusunun cevabı genel hatlarıyla şu şekildedir;

  • Briket makinası üretimi için yüksek teknolojik imkânlar gerekir
  • Tecrübeli ve nitelikli bir mühendis kadrosu gereklidir
  • Yüksek altyapı maliyeti gereklidir
  • Alanında uzun yıllar tecrübeye sahip bir firma olması gerekir
  • Üretilen makinaların uzun yıllar çalışabilecek yeteneğe sahip olması gerekir
  • Briket makinasında kullanılan teknik malzemelerin yüksek kalitede olması önemlidir
Briket Makinası İmalatı
Briket Makinası ile Parke Üretimi

Briket Makinası ile Parke Üretimi

Briket makinası kendine özgü bir çalışma prensibine sahip makinalardır. Briket makinalarında öncelikle özel bir harç hazırlanır. Bu harç genel itibariyle agrega, çimento ve sudan oluşur. Mikser aracılığıyla bu bileşenler karıştırılır ve homojen bir hammadde elde edilir. Elde edilen karışım daha sonra makine aracılığıyla kalıplara dökülür. Bu aşamada kalıplar farklı boyut ve şekillerden oluşabilir. Kalıba dökülen harca daha sonra vibrasyon işlemi uygulanır. Böylece harcın içerisindeki boş alanlar doldurulur. Vibrasyon işleminden sonra sıra pres işlemine gelir. Bu aşamada kalıptaki harç sıkıştırılır. Artık briket formu kazanan harç başka alana taşınır. Burada briketin kuruması beklenir. Kısa sürede kuruyan briket kullanıma hazır hale gelir.

Briket makinalarında üretilen briket ile beton parke olarak bilinen yapı malzemesi aynı üretim prosesine sahiptir. Briket makinası aracılığıyla beton parke de kolayca üretilebilir. Beton parke üretebilmek için sadece kalıpların değiştirilmesi yeterlidir. Farklı kalıplar kullanılarak farklı parkeler elde edilebilir. Bu özellikleriyle briket makinaları oldukça işlevsel bir yapıya sahiptir. Tek bir makinadan farklı türlerde ürün elde edebilen nadir makinalardır.