Hafif Beton Blok Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda, hafif beton blok nasıl yapılır konusunu anlatacağız. Çağımızın en çok kullanılan sloganlarından bir tanesi “Kendin Yap”. Hobi amaçlı, küçük çaplı inşaat işleri için kendi kendinize hafif bloklar üreterek dekoratif ya da işlevsel amaçlı tadilatlar gerçekleştirebilirsiniz.

Yürüyüş yollarında, şöminelerde, ev içi dekorasyon çalışmalarında kullanmak için hafif beton blok nasıl yapılır? Hafif blokları seçmemizin sebebi, geleneksel blokların fazla ağır olması ve endüstriyel işlerde kullanılmak üzere imal edilmeleri. Şimdi, çok basit bir tarifle kendi hafif bloğunuzu nasıl yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Hafif Beton Blok Nasıl Yapılır, Yapımında Neler Kullanılır?

Hafif bloklar, betonun perlit adı verilen volkanik camlarla karıştırılması sonucu elde edilir. Agrega olarak kullanılan bu gözenekli kayacın miktarı, gerçekleştireceğiniz projenin türüne göre değişebilir. Eğer iç mekanlarda ya da hava koşullarından etkilenmeyecek bir ortamda kullanacaksanız, karışımın hafifliğini maksimize edebilirsiniz. Dış mekanlarda kullanacaksanız orta seviye ağırlıkta bir karışım daha yararlı olacaktır.

Karışım Suyunu Hazırlayın

Önce karışımın suyunu oluşturmaya başlayın. Karıştırıcıya beş galon su ekleyin. Üreteceğiniz bloklara farklı renkler vermek istiyorsanız, bu aşamada renklendiricileri koyabilirsiniz. Yapacağınız tüm blokların aynı renk olmasını istemiyorsanız, birkaç farklı karışım suyu hazırlamanız gerekecektir. Karıştırıcınız yoksa ve elle karıştırma yapacaksanız, oranın aynı kalmasına özen göstererek birkaç kez karışım suyu hazırlayabilirsiniz.

Çimento Karışımını Ekleyin

Su ve renklendiricilerle hazırladığınız karışımı çimentoya dökün. Verdiğimiz hafif beton tarifi için 94 kiloluk bir çimento torbasının yeterli olacağını söyleyebiliriz. Çimentoyu eklerken karıştırmayı ihmal etmeyin ve tek seferde yarım torbadan fazla dökmemeye özen gösterin. Aksi takdirde karışımın kıvamı istediğiniz gibi olmayabilir. Çimentonun tamamını karışıma ekledikten sonra perlitleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Kum Ekleyin

Beton karışımını en çok ağırlaştıran materyal kumdur. Biz hafif beton bloklar üretmek istediğimiz için mümkün olduğunca az kum kullanacağız. Biz, en hafif karışım için 22 litrelik kum öneriyoruz. Daha güçlü bloklar elde etmek için bir kova kum daha ekleyebilirsiniz. Ürünleriniz ne kadar ağır olursa o kadar dayanıklı olur. O yüzden projenizin ihtiyaçlarına uygun oranı tutturduğunuzdan emin olun.

Perliti Ekleyin

Perlit hafif bir agregadır. Beş adet kovayı perlit ile doldurun ve her seferinde sadece bir kova olmak üzere karışımın üzerine döküp iyice karıştırın. Perlit ekledikçe karışımın sertleştiğini göreceksiniz.

Kalıba Dökün

Hafif bloklar nasıl yapılır sorusunu cevaplarken, yapmak istediğiniz projenin ihtiyaçlarına göre hareket etmeniz gerektiğini söyledik. Kalıba dökme aşamasında da tamamen sizin kararlarınız önemlidir. Hangi ebatlarda ve şekillerde kalıplar kullanacağınıza tamamen siz karar vereceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, kalıpları çıkarmadan önce 24 saat beklemek. Daha sonrasında da blokları güneş ve rüzgar almayan bir ortamda, üzerlerini kapatarak bekletmeniz. Yaklaşık bir ay boyunca bekletmeniz gerekebilir.

Sonuç

Beton bloklarınız tamamen kuruduktan sonra kullanıma hazır hale gelecektir. Bir ay boyunca hazır olmasını beklediğiniz blokları, 50 ile 100 yıl arasında bir süre boyunca güvenle kullanabileceksiniz.

Hafif beton blok nasıl yapılır konusunu anlattığımız bu makalede verilen tarif, tamamen evsel ve hobi amaçlı kullanımlar için geçerlidir. Profesyonel ihtiyaçlarınız için bu tarifi kullanmayınız.

Briket Makineleri