Beton Blokların Faydaları

Beton blokların faydaları konusunda, son dönemlerde inşaat sektörünün önde gelen kuruluşları tarafından firmalara ve çalışanlara önemli eğitimler verilmeye başlandı. Bu gelişmelerin temelinde, çevreye duyarlı ve karbon salınımını minimuma indiren beton inşaatlarının yaygınlaştırılmak istenmesi yatmaktadır.

Hem farklı boy ve ebatlarda hem de çeşitli malzemeler kullanılarak üretilebilen beton blokların faydaları, beton blok kullanılarak uzun yıllar boyunca sağlıklı ve sağlam kalan yapılar elde edilebilmesidir. Fakat bu verimin sağlanabilmesi için tedarikçi seçimi, üretilen malzemenin ham maddeleri ve bu maddelerin doğru oranlarla kullanılması, inşaat aşamasında çalışan işçilerin bu konudaki tecrübesi ve yeterliliği gibi konular önem arz etmektedir.

Beton Blokların Faydaları Nelerdir?

Beton blokların faydaları temel olarak şu başlıklarla özetlenebilir:

  • Yangın ve sel gibi doğal afetlere karşı dirençlidirler.
  • Dış yüzeyleri farklı şekillerde tasarlanabilir özelliktedir.
  • Kütle ve sönümleme özellikleri bakımından akustik performansı arttırırlar.
  • Isı yalıtım özellikleri yüksektir. Yazın sıcaklığı, kışın soğukluğu tutarlar.
  • Uzun süreli kullanıma uygun olmalarına rağmen bakım maliyetleri düşüktür.

Isı Yalıtımı

Beton bloklar, içerilerinde bulunan boşlukların uygun materyaller doldurulması sayesinde yüksek ısı yalıtım değerine sahip olur. Son dönemlerde, ısı yalıtım avantajını maksimuma çıkartmak için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalarda, U-değeri adı verilen ve uygun blok ve yalıtım kombinasyonlarının gerçekleştirilmesi için kullanılan bir sistem geliştirilmiştir. U-değeri, ısının bir malzemeden diğerine aktarım hızını ölçmek için kullanılır.

Beton blokların daha yüksek performansa sahip olması için yapılan bu çalışmalar sayesinde, bazı depoların ihtiyaç duyduğu minimum hava geçirgenliği de sağlanabiliyor.

Görünüm Çeşitliliği

Beton blok, genellikle geleneksel gri tonunda ve soğuk bir görünümle akıllara gelir. Aslında bu bir tercih meselesidir. Zira beton blokların dışı, çeşitli desenler ve yüzey kaplamalarıyla şık birer tasarıma dönüştürülebilir.

Bir işyerinin mimari yapısı ve estetik özellikleri potansiyel müşteriler için önemli olabilir. Ya da insanlar oturmak istedikleri evin hoş bir görünüme sahip olmasını ve beton evin faydaları isteyebilir. Dolayısıyla hem konutlar için hem de işletmeler için pek çok seçenek bulunmaktadır.

Akustik Performans

Beton bloğun doğal kütlesi ve sönümleme özelliği sayesinde duvarlarda ve zeminlerde ileri düzeyde ses yalıtımı sağlanır. Ses yalıtımını sağlamak için ek maliyete ihtiyaç kalmaz.

Özellikle apartmanlarda yaşayanlar için, daireler arası ses ve gürültü yalıtımı çok önemli bir meseledir. Bina ve çevresel gürültü yönetmelikleriyle standartları belirlenmiş olan bu konuya, daha ilk inşaat aşamasında ve malzeme seçiminde dikkat edilmesi gerekmektedir. Beton bloklar kullanılarak yapılan konutlarda ses yalıtımı maksimum seviyeye çıkartılabilmektedir.

Esnek Tasarım İmkanı

Beton blokların farklı tasarımlara olanak vermesi, sadece dış yüzey uygulamalarıyla sınırlı değildir. Öncelikle yapısal açıdan bakıldığında, farklı boy ve ölçülerde üretilebiliyor olmaları göze çarpmaktadır.

Dünya’nın dört bir yanında üst düzey projeler için briket ve beton blok imalatı yapan ve beton blok makineleri satışları gerçekleştiren GlobMac, tüm inşaat projeleriniz için yüksek kaliteli ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Üstün teknik servisi sayesinde satış sonrası hizmetleriyle de yanınızda olur.

BİMS Fiyatları