Briket Tuğla

Briket Tuğla

Briket Tuğla aramaları, özellikle inşaat sektöründe yapı inşa etmeye devam eden firma ve ustalar tarafından sorgulanan bir konu olarak ön plana çıkıyor. Yapıların dayanıklılık seviyesi ve fiziki özelliklerini etkileyecek bu tercihte ise üretim alanından kaynaklı olan farklar belirleyici oluyor.

Briket Tuğla tercihlerini yapmadan önce, bilinen genel bilginin aksine, Briket Tuğla diye ayrı bir yapı malzemesinin olmadığını belirtmek gerekiyor. İnternet üzerinden yapılan aramalarda, bu isme ait bir ürünün var olduğunu düşünen kullanıcıları aydınlatmak için hazırlanan makalelere erişmek için siz de Globmac blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Globmac tarafından üretilen ve satışa sunulan briket makinası ve parke makinası gibi teknolojiler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Briket Nedir? Tuğla Nedir?

Briket yapıların fiziki hatlarını belirlemek ve yapının içerde ve dışarda bloklar arasındaki cephelerini tespit etmek için kullanılır. Yapı itibariyle; kum ve çimentonun birleştirilmesiyle elde edilmektedir. Formu harç şeklindedir. Ayrıca harç ya da bu harcı da içeren bazı agreganın sıkıştırılmış blok hali olarak da üretilmesi mümkündür.

Briket genel olarak ölçüsü ve yapısı itibari ile dayanıklı yapıların kullanılmasında, blok halde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Tuğla ile arasındaki en önemli fark; üretim aşamasında kullanılan ham malzeme ve malzemelerin birbirine katışması için uygulanan yöntemde kendini göstermektedir.

Briket, beton harcı ve çimento ile agreganın karıştırılması ile soğutucu tekniklerle uygulamaya alınır. Tuğla ise doğası gereği sıcaklığa duyarlı kil malzemelerin fırınlanması ile kalıplara alınmaktadır. Bu özellikler her iki blok arasında da avantajlar ve dezavantajları beraberinde getirmektedir. Son yıllarda şantiyelerde ve yapılarda hem ısı yalıtımı konusunda sağladığı kaliteyle hem de dış cephelerde sağladığı kuvvetli mukavemet ile briketlerin yaygın olarak tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Her ikisi de oluklu ve boşluklu yapısı ile ısı ve ses yalıtımı özellikleri için kalıbını uyun hale getirmiştir fakat; briket bu aşamada da en boy orantısında daha uzun ölçeklerde üretilebildiği için tercih sebeplerine bir fazlasını daha eklemektedir.

Briket Tuğla Fiyatları

Yukarıda da bahsedildiği gibi briket tuğla olarak bir blok modeli bulunmamaktadır. Briket tuğla fiyatları hakkında araştırma yapan kullanıcılar ve proje sahipleri için hem “briket fiyatları ne kadar?” hem de “tuğla fiyatları ne kadar?” başlıkları hakkında bilgilendirme talep etmek daha doğru olacaktır.

İnşaat sektöründe dünya genelinde üretilen ve temin edilen ürünlerin tamamı, bilindiği üzere dövize bağlı olarak fiyatlandırılmaktadır. Özellikle ABD doları üzerinden fiyatlanan ürünler, dünyanın her noktasında, o ülkenin ulusal para birimine paritesi ile değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple “briket fiyatı ne kadar?” ve “tuğla fiyatı ne kadar?” soruları için tek ve sabit bir fiyat listesi vermek mümkün değildir.

Fiyat farklarını etkileyen birtakım başka sebepler;

 • Üretilen briket için kullanılan ham malzeme kalitesi,
 • Üretilen tuğla için tercih edilen karıştırma ve fırınlanma işlemlerindeki kalite farkı,
 • Briketlerde tercih edilen kalıplar ve ölçüler arasındaki farklar,
 • Tuğlanın dayanıklılık seviyesini belirleyen harç kalitesi

gibi detayları listelemek mümkündür.

Briket Tuğla Ölçüleri

Duvar ve cephe örme işlemlerinde tercih edilen briketlerin ve tuğlaların alındığı ölçü kalıpları, kullanıcı tercihleri açısından önem arz etmektedir.

Farklı kalıplara alınması mümkün olan ve esnetilebilir bir özellik olan kalıp ölçüleri haricinde; global olarak kabul gören ölçüler şu şekilde açıklanabilir.

Briketler için;

 • 13,5’luk Briket ölçüleri: 13,5x39x19
 • 15’lik Briket ölçüleri: 15x39x19
 • 20’lik Briket ölçüleri: 19x39x19
 • 25’lik Briket ölçüleri: 25x39x19

Tuğla ölçüleri için;

 • Yatay Tuğlalar ölçüleri: 19x19x8,5 cm, 19x19x10 cm, 19x19x13,5 cm veya 25x25x20
 • Dikey Tuğla ölçüleri: 23x23x13 cm, 19x29x23,5 cm ve 16x26x13
 • Asmolen tuğla ölçüleri: 40x20x20 cm, 40x20x22 cm ve 40x20x25 cm
 • Baca tuğlaları: 30x30x20 cm

GLOBMAC Briket Üretim Tesisleri

Globmac, dünya genelinde verdiği hizmetlerde, briket ve beton parkeler bazında, üretim tesisine sahip olmanız için çalışmalarını devam ettirmektedir. Fırınlama işlemleri için ekstra maliyet ve makineye ihtiyaç duyan tuğla üretim makineleri değil; KB ve PARS serileri ile Beton Parke ve Briket üretim tesisi alanında hizmetlerini sunmaktadır.

Siz de Beton Parke, briket üretim tesislerine sahip olarak kendi üretimlerinizi yapmanız için Globmac uzmanlarına danışabilir ve detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Kilitli Parke Taşı