Kilitli Parke Taşı

Kilitli parke taşı kullanımı birçok alanda, her geçen gün artarak devam etmektedir. Yerel yönetimlerin kamusal alanlarından, bireysel alan kullanımlarına kadar birçok peyzaj çalışmasında ihtiyaç duyulmaktadır.

Kilitli parke taşı, özellikle görsel kazanım sağlanan alanlara hem işlevsel bir çözüm hem de estetik bir değer katmaktadır. Kilitli parkenin taş yapısının oluşturulması için doğru makine kullanımı çok önemli bir noktadır. Bu sebeple; GLOBMAC olarak, en uygun maddelerin kullanımı ile ürün sunacak makinaların tedarik aşamasında, sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Kilitli Parke Taşı Palet Fiyatları

Parke fiyatları, piyasa içerisinde genel olarak palet üzerinden hesaplanmaktadır. Globmac makine üretiminde farklı ölçülere göre çıktı almak mümkün olmaktadır. Firmaların tercihleri ve kullanımlara göre belirlenen teknik özelliklere göre hammadde kullanılmaktadır.

Globmac sektör içerisinde doğrudan makine üretimi ve temini aşamasında hizmetlerine devam etmektedir. Makinelerimizin kullanım amaçları belli kriterler içerisinde farklı hacimlere opsiyon sağlayabilmektedir. Bu sebeple tek bir Parkeler için Palet Fiyatı sunmak, günden güne değişen fiyatlandırmalardan dolayı eksik kalacaktır.

Parke Taşı Özellikleri

Beton parkeler, yapısı gereği farklı mukavemet ve şekillere göre, farklı ölçülerde üretilmektedir. Kilitli model olan parke taşının normal parkelere göre en bariz özelliği, derz sınırları için ayrıca bir işlem yapmaya gerek kalmadan, birbiri ile bağlantı kurması olarak özetlenebilir.

Kilitli parke taşı, belirli bir dizayn ve sistem içerisinde üretilen, asimetrik kenarlara sahip olan bir modeldir. Bu sebeple peyzaj ve düzenleme çalışmalarında dünya genelinde en çok kullanılan parke taşı modelleri arasında yerini almaktadır.

  • Kilitli parke taşı, yapılış aşamasından kaynaklı olarak ısıya oldukça dayanıklı bir parke modelidir.
  • Montajı yapıldıktan sonra bakım ve onarım maliyeti oldukça düşüktür, çok az oranda bakım yapılması gereken alanlar meydana gelir,
  • Parkenin bu modeli, işçilik anlamında da uygun ve düzgün işi çıkmasına yardımcı olur. Döşeme süreci, iyi bir usta aracılığı ile oldukça rahattır.
  • Döşeme alanında stabil değildir. Gerekli durumlarda düzenleme veya alt yapı çalışması olacaksa, kilitli parke taşı ideal çözümdür. Montaj sürecinden sonra tekrar sökülüp, deforme edilmeden yeniden montaj yapılabilir yapıya sahiptir.
  • Kullanıcı açısında farklı alternatifleriyle tercih sebebi olmaktadır. Farklı renk skalasına sahip olan kilitli parke taşı aynı zamanda ebat ve şekillendirme için de çok çeşitli alternatifler sunmaktadır.
  • Parke taşının bu modelinde; havuz çevreleri, dik rampalar gibi kaplaması zor olan dış mekânlarda kullanmak mümkündür. Ayrıca sağlık ve hayati tehlike açısından gerekli görülen durumlarda ek çalışmalarla kaydırmaz özelliği kazandırılabilir bir yapıya sahiptir.
Kilitli parke taşı
Kilitli parke taşı

Kilitli Parke Taşı Döşeme

Bloklar genellikle el emeği ile döşenebilir, ancak el arabaları ya da herhangi bir başka mekanik yardımcılar işi hızlandırabilir. Genel prensipler doğrultusunda döşeme, kenar şeridinden başlar ve merkez çizgiye doğru ilerler. Eğer çentikli bloklar kullanılıyorsa iki cephede birden yapılan döşeme merkezde birleşme açısından sorun teşkil edecektir. Bu nedenle döşeme işlemine başlanırken ve işlem devam ettirilirken mümkün olduğunca döşenecek alanın genişliği boyunca sadece tek bir yönde ilerlenmelidir.

Kilit Taşı

Kilitli parke taşı halk arasında bir diğer ismi olan kilit taşı olarak da bilinmektedir. Kilit taşı üretimi noktasında hizmet veren firmalara, kilit taşı üretim makinesi Globmac, sunduğu kaliteli üretim merkezleri ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Parke taşı imalatı için Kilit Taşı Makinasına bakabilirsiniz.

Parke Taşı Nerelerde Kullanılır

Peki parke taşı nerelerde kullanılır? Hem inşaat sektöründeki imalatçılar hem müteahhitler hem de iş yeri ya da konut sahipleri tarafından favori bir yapı elemanı parke taşının birçok kullanım alanı vardır. Bunlardan bazıları:

  • Şehir peyzajı: Hemen hemen en yaygın parke taşı uygulamasıdır. Renkli ve ilginç kaldırım taşlarından oluşan caddeleri ve sokakları ile bir şehrin silüetini değiştirmek zor olmasa gerek.
  • Garaj zemini: Görsellik açısından doğal ve zevkinize uygun bir garaj zemini isteyenler tarafından oldukça sık tercih edilir.
  • Yürüyüş yolları: Daha yürünesi güzergâhlar inşa etmenin farklı yollarından biri. Ayrıca, bazı asfalt kaplama malzemeleri ile çeşitli dekoratif desenler oluşturulabilir.
  • Havuz kenarları: Sürekli ıslak ve kaygandır bir havuz kenarı oldukça tehlikelidir. Dolayısıyla düşme riskini ortadan kaldırmak için en estetik ve güvenli yollardan biri de havuz çevresini parke taşlarıyla döşemektir.