Briket Nasıl Üretilir?

Briket nasıl üretilir? Sorusu hem briket üreticilerine hem de briketi makinası üreticilerini ilgilendirir. Briket imalatı ve piyasası günümüzde oldukça yüksek seviyelere çıkmış ve her geçen gün daha da artmaktadır.

Briket nasıl üretilir? Sorusuna verilebilecek cevap ise; agrega, su ve çimentodan oluşan bir karışımın hazırlanmasıyla başlar. Hazırlanan bu karışım daha sonra belli formlara sahip kalıplara dökülür. Kalıplardaki harcın içerisindeki hava boşlukları vibro motorlar aracılığıyla alınır ve briket formu oluşturulur. Son olarak da briketlerin kuruması için bekletilme alanına götürülür ve kuruması beklenir.

Beton Briket Nasıl Üretilir?

Briket yaklaşık olarak 100 yıldan fazladır dünyanın farklı yerlerinde kullanılan bir yapı elemanıdır. Hâlâ da dünyanın en çok üretilen ve inşaatlarda kullanılan bir yapı malzemesidir. Briket, gerek ağırlığı gerek sağlamlığı dolayısıyla zamanla yaygınlaşarak özellikle konut ve bina yapımında temel duvar malzemesi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde şehirleşmeye bağlı olarak her geçen gün daha fazla yapı ve inşa edilmektedir. Bu da briket ihtiyacını dolayısıyla da briket üretimini tetiklemektedir.

Briket üreticileri de piyasanın sürekli olarak artan briket ihtiyacını karşılamak için daha fazla üretim yapmaya başladı. Bununla birlikte briket fabrikaları veya briket üretim makinaları da gelişmeye ve daha çok briket üretebilecek şekilde tasarlandı. Eskiden briket makinelerinin üretim süreçleri çoğunlukla manuel olarak yapılırdı. Fakat günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte briket üretim makinaları da otomatikleşmeye ve daha az insan gücüne ihtiyaç duymaya başlamıştır. Artık imal edilen briket makinaları tam otomatik briket makinası veya yarı otomatik briket makinası olarak ikiye ayrılmaktadır.

Beton Briket Nasıl Üretilir?
Briket Üretim Aşamaları

Briket Üretim Aşamaları

Briket üretimi kendi içerisinde birkaç aşamaya ayrılan bir süreçtir. Genel itibariyle mikser aracılığıyla bir harç oluşturulur ve bu harç belli şekillere sahip kalıplara dökülür. Kalıplarda preslenen karışım daha dirençli bir hale getirilir. Böylece karışıma briket formu kazandırılmış olur. Birkaç işlemden geçen briketlerin üretim aşamaları ise şu şekildedir;

 • Öncelikle üretilecek briketin çeşidine göre agrega, su ve çimentodan oluşan harç hazırlanır
 • Hazırlanan harç mikser veya briket makinası aracılığıyla karıştırılarak gerekli karışım elde edilir
 • Karıştırılarak hazırlanan harç konveyör bandına aktarılır
 • Buradan briket makinasının kovasına taşınan harç dış kalıba iletilir
 • Kalıba aktarılan harç burada briketin formunu oluşturur
 • Kalıba doldurulan harca daha sonra pres uygulanarak sıkıştırma işlemi yapılır
 • Yine kalıptaki harca vibrasyon uygulanarak harcın arasındaki boşluklar ve hava kabarcıkları alınır
 • Daha sonra briketler paletlerin üzerine basılır
 • Paletler forklift aracılığıyla makineden alınarak bekletilme alanına götürülerek kurumaya bırakır
 • Kuruyan briketler tekrar paketlenerek satışa hazır hale gelir

Briket Makinası Çeşitleri

Briket makineleri, çok uzun yıllar briket üretebilecek şekilde tasarlanan güçlü üretim makinalarıdır. Günümüzde farklı model ve çeşitlerde üretilen briket basma makinaları elde edilmek istenen ürüne göre farklı özelliklerde bulunur. Briket makinası alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de elde edilmek istenen ürünün özellikleridir.

 • Sabit briket makinası: Sabit briket makineleri, çalışma alanında stabil bir şekilde işletilecek şekilde tasarlanan güçlü makinelerdir. Başka bir çalışma sahasına nakliye edilmesi mobil makineleri göre daha zahmetli olan sabit briket tesisleri de yüksek kapasitede briket üretimi yapma özellikleriyle öne çıkmaktadır. Uzun dönemli veya büyük ölçekli projeler için iyi bir makine seçeneğidir.
 • Mobil briket makinası: Mobil briket makinesi, taşınabilir bir seyyar gövde üzerine inşa edilen ve kolayca bir yerden başka bir yere nakledilebilen makinelerdir. Üretim sahası değişebilen projeler için tasarlanan mobil briket makineleri firmaların nakliye ve kurulum maliyetlerini önemli ölçüde düşürür. Daha çok küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tercih ettiği mobil briket makinası gezici projeler için ideal bir yapıya sahiptir.

GlobMac Briket Makinaları

GlobMac Beton Parke ve Briket Makinaları İmalatı ASBLOK Makine altında kurulan bir markadır. Firma sadece tek alanda derinlemesine uzmanlaşmıştır. Firmanın temel faaliyet alanı çeşitli şekil ve ebatlarda parke taşı, bordür, briket, karo taşı gibi ürünleri üreten makinelerin imalatıdır. Briket üreticisi firmaların ihtiyacının karşılanması için farklı modellerde briket makinası üretmektedir.

GlobMac, birlikte çalıştığı firmalara briket makinaları ve beton parke makinaları konusunda hem satış öncesi hem de satış sonrası destek vermektedir. GlobMac marka briket makineleri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. GlobMac’in ürettiği briket makinası fiyatları hakkında detaylı bilgi için firmayla iletişime geçebilir, konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

GlobMac Briket Makinaları