Kilit Parke Taşı Nasıl Üretilir?

Kilit parke taşı nasıl üretilir? Sorusu son dönemlerde şehirlerin farklı alanlarında beton parke kullanımının artmasıyla birlikte daha çok merak edilmeye başlanmıştır.

Peki, kilit parke taşı nasıl üretilir? Betondan imal edilen parke taşları imalatı için öncelikle belli oranlarda agrega, su ve çimentonun karıştırılmasıyla özel bir karışım elde edilir. Daha sonra bu yarı sıvı beton, elde edilmek istenen şekillere sahip kalıplara dökülür. Parke üretim makinesinde birkaç işlemden geçirilen karışım kilitli parke taşı haline getirilir.

Beton Kilit Parke Taşı Nasıl Üretilir?

Kilitli parke taşı, özel bir beton kullanılarak üretilen ve belli bir forma sahip parke taşlarıdır. Kilitli parke taşı, birbirine geçirilebilen kilitli bir yapıda tasarlandığı için bu ismi almıştır. Birbirlerine geçebilmeleri sayesinde diğer parke türlerine göre daha sağlam bir yapı oluşturabilmektedir. Birbirini kesen fakat iç içe geçmeli tasarımlarıyla yolun mukavemetini de artırmaktadır. Kilitli parkelerin üretimi, parke üretim fabrikası veya parke üretim makinası da denilen büyük ve güçlü iş makinaları aracılığıyla gerçekleşir.

Kilitli parke taşı üretimi için öncelikle beton harcının harlanması gerekir. Beton harcının içeri kırılarak parçalanmış küçük taş (agrega), çimento ve sudan oluşmaktadır. Hazırlanan beton harcı daha sonra kilit parke formundaki kalıplara dökülür. Bu işlemden sonra vibrasyon motorları aracılığıyla harcın içerisindeki boşluklar ve hava kabarcıkları yok edilir. Böylece parkenin mukavemeti artırılmış olur. Vibrasyon işleminin ardından elde edilen kilit taşı parkeleri kalıplar aracılığıyla taşınarak kurutulmaya bırakılır.

How is Concrete Interlocking Paving Stone Produced?
Where is Interlocking Paving Stone Used?

Kilit Parke Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kilitli parke taşı kullanım alanı sürekli olarak genişlemektedir. Aşınmaya karşı dayanıklı yapısı, yüksek mukavemete sahip olması ve kolay bir şekilde uygulanabilmesi sayesinde her geçen gün daha çok kullanılmaktadır. Özellikle belediyelerin hizmet alanlarında kullandığı kilitli parke taşı, verimli bir kullanım sunmaktadır.

Günümüzde kilitli parke taşları en çok şu alanlarda tercih edilmektedir;

 • Şehir içlerindeki yolların tasarımında
 • Şehir içindeki kaldırımların tasarımında
 • Araç park alanlarında
 • Alışveriş merkezi otopark ve bahçe alanlarında
 • Üretim tesislerinin çevresinde veya yollarında
 • Asfalt dökmenin zor olduğu yollarda

Kilit parke taşı yoğun olarak kullanıldığı bu alanlarda uzun ömürlü bir kullanım süresi sunan, düşük maliyetli bir yatırımdır. Ayrıca kilitli parke taşının kullanıldığı yerler sürekli olarak artmaktadır.

Kilitli Parke Taşı Özellikleri

Günümüzde şehir içlerinde araçların ve yayaların kullanımı için farklı boyut ve şekillerde birçok parke taşı modeli üretilmektedir. Farklı firmalar tarafından üretilen parkelerin belli bir standarda sahip olması gerekir. TS 2824 EN1338 standardına uygun olarak üretilmesi gerekir. Kilitli parke taşı bu standartta belirtilen dayanıklılığa sahip olmalıdır. Belirlenen mukavemet standardının haricinde kilitli parke taşının özellikleri şu şekildedir;

 • Farklı peyzaj tasarım ve çözümleri sunar
 • Dekoratif ve estetik bir görünüme sahiptir
 • 6 cm, 8 cm ve 10 cm ölçülerinde üretilebilmektedir
 • Sağlam ve aşınmalara karşı dayanıklıdır
 • Alana döşendikten sonra herhangi bir problem yaşanması durumunda taşların sökülmesi veya tekrar yerleştirilmesi oldukça rahat ve pratiktir
 • Birçok sosyal alana, park veya bahçeye kolayca uygulanabilir
 • Uygun maliyetlerle pratik çözümler sunar
Features of Interlocking Paving Stone
Interlocking Paving Stone Manufacturers

Kilitli Parke Taşı Üreticileri

Kilitli parke taşı günümüzde gelişmiş üretim makineleriyle gerçekleşmektedir. Son teknolojik imkânların kullanıldığı bu makineler parke taşı üreticileri tarafından alınıp işletilmektedir. Parke taşı üretmek için piyasada birçok farklı marka ve firma bulunmaktadır. Fakat parke taşı üretmek isteyenlerin bu noktada dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Parke taşı makinesi nereden alınır? Sorusuna verilebilecek net bir yanıt bulunmamaktadır. Fakat üretici firmanın piyasada bilinen ve güven kazanmış bir firması olması oldukça önemlidir. Çünkü; parke taşı makineleri uzun yıllar kullanılmak üzere tasarlanan bir yatırım aracıdır. Eğer kaliteli bir kilitli parke taşı üreticisi tarafından temin edilmezse uzun vadede bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin makinenin zamanla performansının düşmesi, bazı parçaların aşınması veya yedek parça temini bu sorunların başında gelir.

Globmac Kilitli Parke Taşı Makineleri

Globmac Beton Parke ve Briket Makinaları İmalatı, ASBLOK Makina altında kurulmuş bir firmadır. Sadece beton parke ve briket makinası konusunda uzmanlaşmıştır. Bu makineler agrega bunker ve tartım üniteleri, beton karıştırıcıları, konveyör bantları ile birlikte tam teşekküllü birer beton blok üretim tesisleridir. Alıcı firma anahtar teslim bir şekilde parke veya briket makinası temin edebilmektedir.

Sadece parke ve briket makinası üretmekle kalmayan firma bu üretim tesislerinin yardımcı ekipmanlarını da imal etmektedir. Globmac briket ve parke makineleri uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir şekilde tasarlanır. Piyasadaki en kaliteli ve sağlam parke taşı makinesi üreticilerinden olan Globmac firmalara farklı model ve özelliklerde makine seçenekleri sunar. Hazır beton parke ve briket makinesi fiyatları hakkında detaylı bilgi için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz.

Interlocking Paving Machines