Kaldırım Taşı

Kaldırım taşı şehirlerde yay yolu olarak kullanılan alanların döşenmesinde kullanılan beton parke, kilitli parke, bordür taşı ve diğer özel taş modelleridir. Bu taşlar özel yöntemlerle elde edilen fonksiyonel taşlardır.

Kaldırım taşı olarak kullanılan taş veya kaplamalar makineler aracılığıyla üretilir. Beton parke makinası olarak da bilinen makinelerle farklı boyut ve şekillerde özel taşlar üretilebilmektedir.

Kaldırım Taşı Nedir?

Günümüzde insan nüfusunun önemli bir kısmı şehirlerde yaşamaktadır. Şehirlerin kırsal alana göre sahip olduğu avantajlardan biri de yaşam alanlarının düzenlenmiş olmasıdır. Yollar, dinlenme alanları, sosyal tesisler gibi yapılar şehirlerde yapılır. Kaldırımlar da şehirlerin önemli elemanlarından bir tanesidir. Kaldırımlar İnsanların yaya olarak şehir içinde rahatça gezebilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Farklı şekillerde, boylarda ve desenlerde taşlar üretilir. Daha sonra özel olarak üretilen bu taşlar yayaların kullanımı için belirlenen alanlara yerleştirilir. Böylece kaldırım tasarlanmış olur.

Kaldırım yapmak günümüzde belediyelerin hizmet alanına girmektedir. Şehir nüfusları giderek artmakta, şehirler büyümektedir. Bu yüzden şehir içlerinde daha fazla yola ve kaldırıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla belediyeler bir yandan yeni yaya yolları oluşturmak durumunda kalır. Diğer yandan da mevcut eskiyen yaya yollarının yenilenmesini üstlenmektedir. Günümüzde kaldırım yapmak için en sık tercih edilen taş kilitli parke taşıdır.

Kaldırım Taşı Nedir?
Kaldırım Nasıl Yapılır?

Kaldırım Nasıl Yapılır?

Kilit parke taşı ve beton bordür, yol ve kaldırım yapımı için gerekli iki ana yapı elemanıdır. Bordür taşı özel bir beton harcı kullanılarak elde edilen yapı elemanıdır. Bordür taşlarının kendine özgü bir yapısı bulunur ve farklı ebatlarda üretilebilir. Mukavemeti yüksek, aşındırıcı hareketlere karşı yüksek dayanıklı yağısı sayesinde birçok alanda tercih edilmektedir. En çok kullanılan alan ise kaldırım ve yol yapımıdır. Bordür taşı, kaldırımı yoldan ayıran beton bloklardır. Kaldırım alanını yol ve diğer bölgelerden ayırırken aynı zamanda kaldırımın da bütünlüğünü sağlar. Böylece daha sağlam bir kaldırım elde edilebilir.

Kilit parke taşı ise kaldırım için belirlenen alanın en üst katmanını oluşturur. Tüm dış etkenlere maruz kalan bu alanın sağlam olması gerekir. Yağmur, kar gibi doğal olaylara ve aşınmaya dayanıklı olan kilit parke taşı bu özellikleri sayesinde sık tercih edilmektedir. Kaldırım için kilitli parke taşı haricinde de taş modelleri kullanılmaktadır.

Kilit Parke Taşı

Kilit parke taşı veya kilitli parke taşı olarak da bilinen taş özel bir forma sahip olan yapma taşlardır. Bu taşların en büyük özelliği birbirine geçebilen bir forma sahip olmasıdır. Birbirinin içine geçirilerek döşenen kilitli parke taşı bütünsel bir yapı oluşturmaktadır. Kilit parke taşları kaldırım haricinde sosyal alanlarda, şehir içi yollarda veya bahçe gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Sağlam bir bütünlük sağlayan kilitli parke taşlarının özellikleri şu şekildedir;

  • İç içe geçmeli bir forma sahiptir
  • Tüm parçaları birbirini tamamlayan bir bütün oluşturur
  • Sağlam ve uzun ömürlüdür
  • Kilit parke taşıyla tasarlanan yolların ve kaldırımların mukavemeti yüksektir
  • Su tutmaz
  • Yenisiyle kolaylıkla değiştirilebilir
Kilit Parke Taşı
Kilitli Parke Taşı Makinası

Kilit Parke Taşı Nasıl Üretilir?

Kilitli parke taşı, özel bir beton kullanılarak üretilen ve belli bir forma sahip parke taşlarıdır. Kilitli parke taşı beton parke makinası adı verilen makineler aracılığıyla üretilir. Bu makinelerin kalıpları değiştirilerek farklı şekillerde beton parkeler üretilebilir. Kilitli parke taşı üretimi için öncelikle beton harcının harlanması gerekir.

Beton harcı parçalanmış küçük taş parçaları, çimento ve sudan oluşur. Elde edilen özel harç daha sonra kilit parke formundaki kalıplara dökülür. Bu işlemden sonra vibrasyon motorları aracılığıyla harcın içerisindeki boşluklar ve hava kabarcıkları alınır. Bu işlem parkenin sağlamlığını mukavemeti artırır. Vibrasyon işleminin ardından elde edilen kilit taşı parkeleri kalıplar aracılığıyla taşınarak kurutulmaya bırakılır. Böylece istenilen ebatlarda parke taşları üretilmiş olur.

Kilitli Parke Taşı Makinası

Kilitli parke taşı veya diğer beton taşların üretimi için öncelikle üretim tesisinin olması gerekir. Bu üretim tesisleri de parke taşı makinası üretici firmaları tarafından tasarlanmaktadır. Yüksek teknolojik, büyük makinalar olan parke taşı makinaları Globmac tarafından üretilmektedir. Globmac Beton Parke ve Briket Makinaları İmalatı, ASBLOK Makina altında kurulmuş bir firmadır. Firmanın ana faaliyet alanı beton parke ve briket makinası üretmektir.

Globmac briket ve parke makineleri uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir şekilde tasarlanır. Piyasadaki en kaliteli ve sağlam parke taşı makinesi üreticilerinden olan Globmac firmalara farklı model ve özelliklerde makine seçenekleri sunar. Hazır beton parke ve briket makinesi fiyatları hakkında detaylı bilgi için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz.