Bordür Taşı Fiyatları

Bordür taşı fiyatları parke taşı fiyatları ve kilitli parke taşı fiyatları, taşların üreticisine ve taşın ebatlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu taşlar genellikle zemin kaplamalarında kullanıldığı için fiyatlar metrekare olarak da verilebilir.

Bordür taşı fiyatları en çok taşın tasarlandığı ebatlara göre şekillenmektedir. Örneğin; 10x15x50 ölçülerinde üretilen bordür taşının maliyeti ile 15X25X50 abatlarında üretilen taşın maliyeti arasında büyük farklılık bulunur.

Bordür Taşı Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle bordür taşı nedir? Sorusuna cevap verelim. Bordür taşı, kaldırımları veya yol kenarında bulunan refüjleri yoldan ayırmak amacıyla imal edilen yapı elemanıdır. Kaldırım ve refüjleri ayırmanın yanında yol yüzeyinde oluşan suyun rögarlar aracılığıyla tahliye edilmesinde de kullanılmaktadır. Farklı boy ve abatlarda üretilebilen bordür taşları, betondan imal edilir. Bordur taşları oldukça sağlam ve uzun yıllar kullanılabilen bir yapıya sahiptir.

Bordür taşı maliyetleri genellikle taşın abatlarına göre değişebilmektedir. Tane olarak satılabilen bordür taşları metrekare hesabına göre de satılabilmektedir.

Ortalama Bordür taşı maliyetleri şu şekildedir;

Ölçü              Birim         Fiyat

10 x 15 x 50     1/MT       60,00 TL

10 x 20 x 50     1/MT       70,00 TL

10 x 25 x 50      1/MT       85,00 TL

15 x 20 x 50       1/MT       100,00 TL

15 x 25 x 50        1/MT       125,00 TL

15 x 30 x 50        1/MT       195,00 TL

20 x 30 x 50  1/MT  215,00 TL

Bordür Taşı Nasıl Üretilir?

Bordür taşı özel bir beton harcı kullanılarak elde edilen yapı elemanıdır. Bordür taşlarının kendine özgü bir yapısı bulunur ve farklı ebatlarda üretilebilir. Mukavemeti yüksek, aşındırıcı hareketlere karşı yüksek dayanıklı yağısı sayesinde birçok alanda tercih edilmektedir. Bordür taşı üretimi, bordür taşı üretim fabrikası veya bordür üretim makinası da denilen büyük ve güçlü iş makinaları aracılığıyla gerçekleşir.

Bordür taşı üretimi için öncelikle beton harcının harlanması gerekir. Beton harcının içeri; parçalanmış küçük taş (agrega), çimento ve sudan oluşmaktadır. Hazırlanan beton harcı daha sonra bordür taşı formundaki kalıplara dökülür. Bu işlemden sonra vibrasyon motorları aracılığıyla harcın içerisindeki boşluklar ve hava kabarcıkları yok edilir. Böylece taşın mukavemeti artırılmış olur. Vibrasyon işleminin ardından elde edilen kilit taşı parkeleri kalıplar aracılığıyla taşınarak kurutulmaya bırakılır. Kurutma işleminden sonra bordür taşı kullanıma hazır hale gelir.

Bordür Taşı Fiyatları Ne Kadar?
Bordür Taşı Nerelerde Kullanılır?

Bordür Taşı Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde insanların büyük kısmı kırsal alanlardan ziyade şehirlerde yaşamaktadır. Bu da şehir nüfuslarının sürekli olarak artmasına ve şehirlerin büyümesine sebep olur. Şehirleşmeyle birlikte insanların en çok altyapı hizmetlerine ihtiyaç duyar. Yol, kaldırım, yeşil alan ve sosyal tesisler bunların başında gelir. Özellikle kaldırım ve yol yapımı için gerekli yapı elemanlarından bir tanesi de bordür taşıdır. Günümüzde kullanımı sürekli artan bordür taşının en sık kullanıldığı yerler şunlardır;

  • Yol yapımında
  • Kaldırım yapımında
  • Garaj içlerinde
  • Park alanlarında
  • Yürüyüş parkurlarında
  • Antrenman sahalarında
  • Park ve bahçelerde

Bordür Taşı Özellikleri

Bordür taşı yol ve kaldırımların daha sağlam olması ve yapılarının bozulmaması açısından kritik bir göreve sahiptir. Bu yüzden sağlam olması ve yapısının kolay kolay bozulmaması gerekir. Bordür taşları bordür taşı üretim makinası aracılığıyla üretilir. Üretim aşamalarında uygulanan işlemlerin temel amacı taşın sağlamlığının artırılması ve bütünlüğünün korunmasıdır. Bordür taşları suyu emmez ve suda herhangi bir bozulma yaşamaz.

Bordür taşları genellikle döşeme ve kaplama taşı olarak tercih edilir. Ağır yükler taşıyabildiği için garaj ve bahçe alanlarından da güvenle kullanılabilmektedir. Bordür taşı en çok İç Anadolu bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde üretilmektedir. Yurtdışına ihraç edilen bordür taşları aynı zamanda önemli bir ihraç ürünüdür. Yatırım amacıyla alınan bordür taşı makinası farklı ürün seçenekleriyle iyi bir yatırım aracı olarak da işletilebilir.

Bordür Taşı Özellikleri
Bordür Taşı Makinası

Bordür Taşı Makinası

Bordür taşı makinası kullanılarak farklı yapı malzemeleri de üretilmektedir. Bu yüzden genellikle bu makinalara briket makinası veya beton parke makinası denilir. Çünkü tek bir makine ile farklı yapıda ürünler elde edilebilmektedir. Briket, parke taşı, kilitli parke taşı, beton blok bu ürünlerden bazılarıdır. Bordür taşı makinası yüksek maliyetli bir yatırım olduğu için makine seçiminde dikkat edilmelidir. Makine temini yapan firma ve makinanın markası bu aşamada öncellikle değerlendirilmesi gereken hususlardır.

Globmac Beton Parke ve Briket Makinaları İmalatı, ASBLOK Makina altında kurulmuş bir firmadır. Parke çeşitleri ve briket makinası üreten makinaların imalatını gerçekleştiren Globmac sektördeki öncü kuruluşlardandır. Globmac briket ve parke makinesi uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir şekilde tasarlanır. Piyasadaki en kaliteli ve sağlam parke taşı makinesi üreticilerinden olan Globmac firmalara farklı model ve özelliklerde makine seçenekleri sunar. Bordür taşı makinası hakkında detaylı bilgi için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz.