Kilit Taşı Makinası

Kilit Taşı Makinası

Kilit taşı makinası, zemin kaplama malzemesi olan kilit taşı veya kilitli parke taşı üreten büyük makinalardır. Kilit taşları günümüzde yol yapımı, kaldırım yapımı, bahçe ve çevre peyzajında en çok kullanılan malzemelerdendir.

Kilit taşı makinası, şehir içlerinde kaldırım yapmak amacıyla yapı malzemesi üretir. Genellikle agrega, su ve çimentodan oluşan karışım bu makinelerde işlendikten sonra farklı modellerde kilit taşı formu kazanırlar.

Kilit Taşı Makinası Nedir?

Şehirler geçmişten günümüze insan nüfusunun yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerleridir. Şehirlerin kırsal bölgelerden farkı daha fazla ulaşım, sosyal alan ve imkânların fazlalığıdır. Özellikle şehirlerdeki yaya ve araç yollarının düzenli olması gerekir. Şehirlerin içindeki yolların yapımında tarihten beri farklı taş modelleri kullanılmıştır. Taşlardan oluşan yollar daha uzun süre kullanılabilen sağlam yollardır. Günümüzde de şehir içi yollarda ve kaldırımlarda farklı taşlar veya parkeler tercih edilmektedir. Kilit taşı veya kilitli parke taşı en çok kullanılan endüstriyel taş modellerindedir.

Kilit taşı, doğal agrega kullanılarak üretilen bir malzemedir. Kilit taşı, beton parke makinası adı verilen üretim tesislerinde üretilir. Beton parke makinası farklı ebatlarda ve şekillerde parke taşı üretebilen büyük makinalardır. Kilit taşının da üretilebildiği üretim tesisleri farklı modellerde tasarlanabilmektedir. Yarı otomatik parke makinası veya tam otomatik parke makinası bu modellerdendir. Tam otomatik kilitli parke makinalarında tüm üretim aşamaları otomatik olarak gerçekleşir. Yarı otomatik kilitli parke taşı makinasında ise üretim süreçlerinin bir kısmı otomatik bir kısmı manuel olarak yapılır.

Kilit Parke Taşı Makinası

Kilitli parke taşı, kilit yaşı olarak da bilinir. Kilitli parke, kendine özgü bir forma sahip zemin kaplama malzemesidir. Kilit taşı üretiminde birkaç bileşen kullanılır. Bu bileşenler; küçük boyutlu taş parçaları (agrega), çimento ve sudur. Agrega, çimento ve su belli oranlarda karıştırılarak bir harç elde edilir. Üretilen bu harç daha sonra parke makinası aracılığıyla kalıplara dökülür. Kalıplar farklı şekil ve ebatlarda olabilir. Kalıplar aracılığıyla beton harcı form kazanır. Parke taşının hangi formda olması isteniyorsa ona göre kalıp seçimi yapılır.

Hazırlanan beton harcı kalıplara döküldükten sonra birtakım işlemden geçer. Bu işlemlerden ilki vibrasyon işlemidir. Kalıplarda şekil verilen harca burada vibrasyon işlemi uygulanır. Vibrasyon motorları aracılığıyla yapılan işlemde betondaki hava kabarcıkları giderilir. Böylece parkenin içinde boşluk kalması engellenir. Vibrasyon işleminden sonra kalıplardaki harca pres işlemi yapılır. Preslenen malzeme sıkışır. Böylece daha sağlam ve yüksek mukavemetli ürün elde edilir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra kalıplar başka bir alana taşınır. Son olarak kilitli parkeler kurumaya bırakılır. Globmac’in üretmiş olduğu beton parke taşı makinaları;

 • KB12 QUICK MASTER Beton Parke Üretim Tesisi
 • KB25 QUICK MASTER Otomatik Beton Parke Üretim Tesisi
 • KB36 QUICK MASTER Otomatik Beton Parke Üretim Tesisi
 • KB42 QUICK MASTER Otomatik Beton Parke Üretim Tesisi
 • KB MBL Mobil (Taşınabilir) Beton Parke Üretim Tesisi

olarak firmalara sunulmaktadır.

Kilit Parke Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kilit taşı son derece işlevsel bir taştır. Birbirine geçebilen yapısı sayesinde kullanıldığı alanda bütünlük oluşturur. Birbirini tamamlayan ve kilitleyen taşlar oldukça sağlam bir zemin elde edilmesine olanak sağlar. Günümüzde en çok tercih edilen zemin kaplama malzemelerindedir. Özellikle şehirleşmenin hızlı bir şekilde yaşandığı bölgelerde sürekli olarak yeni yollar ve sosyal alanlar inşa edilir. Bu yüzden kilit taşına olan ihtiyaç da artar. Kilit taşının en çok kullanıldığı alanlar şunlardır;

 • Yaya yolu yapımında
 • Park, sosyal alan gibi tesislerde
 • Şehir içlerindeki yolların tasarımında
 • Sadece yürüyüş amacıyla tasarlanan alanlarda
 • Şehir içindeki kaldırımların tasarımında
 • Araç park alanlarında
 • Alışveriş merkezi otopark ve bahçe alanlarında
 • Üretim tesislerinin çevresinde veya yollarında
 • Asfalt dökmenin zor olduğu yollarda

Kilit Parke Taşı Makinası Fiyatları

Globmac, beton parke makinası ve briket makinası sektöründe bilinen ve bu alanda uzmanlaşmış bir firmadır. Farklı modellerde beton parke makinaları tasarlamaktadır. Bu makineler; agrega bunker, tartım üniteleri, beton karıştırıcıları ve konveyör bantları gibi ekipmanlardan oluşmaktadır. Alıcı firmalar Globmac’ten anahtar teslim bir şekilde parke veya briket makinası temin edebilmektedir.

Fiyatları üretim kapasitelerine ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Bu nedenden dolayı net bir fiyat listesi çıkarmamız uygun değildir. Parke ve briket makinası sektöründe faaliyet gösteren Globmac ürünlerini kendi tesisinde üretmektedir. Tesiste parke makinalarının yardımcı ekipmanlarını da imal etmektedir. İhtiyacınız olan beton parke veya kilitli parke taşı makinaları için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz. Makine modellerinden kilit parke makinası fiyatlarına kadar birçok konuda bizleri arayarak bilgi alabilirsiniz.