Hazır Beton

Hazır beton özellikle yüksek katlı binalar, köprüler gibi büyük ölçekli projelerde kullanılır. Düşük maliyete sahip olması ve pek çok alanda, başka malzemelerle birlikte kullanılabiliyor olması bakımından inşaat sektörünün önde gelen ürünlerinden biridir.

Hazır beton satın alınırken genelde, ürünün hazır olarak doğrudan müşteriye teslim edilmesi tercih sebebi olarak ortaya çıkmaktadır. Betonun sıvı benzeri ya da karıştırılmaya hazır şekilde olmak üzere farklı şekillerde müşteriye teslim edilmesi, bu hizmeti cazip kılan etmenlerden biridir.

Hazır Beton Nedir?

Hazır betonlar çimento, agrega adı verilen kum, çakıl, kırma taş vb. maddelerin belirli standartlara göre suyla ya da kimi kimyasalların karıştırılmasıyla elde edilen ürünlerdir. İlk etapta sıvı benzeri akıcı bir kıvamı olsa da işlemlerden geçirilerek istenilen şekli vermek mümkündür. Şekil verildikten sertleştirilir ve yüksek mukavemet kazanması sağlanır.

Hazır beton fiyatları farklı beton türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Beton türleri mukavemetine göre sınıflandırılmaktadır. Su – çimento oranı betonun kalitesini doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Su oranı düşürüldükçe basınca ve eğilmeye karşı dayanıklılık arttırılmış olur. İklim koşullarına karşı mukavemet ve aşınmanın minimuma indirilmesi sağlanmış olur.

Hazır Betonun Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hazır betonların fiyatları, yapım aşamasında kullanılan kimyasallar, su – çimento oranı gibi pek çok değişkene göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, ürünün temin edileceği noktayla betonun üretildiği nokta arasındaki mesafe de fiyat farkına sebep olmaktadır. Lojistik masrafının artması, genel olarak fiyatın artmasının önünü açacaktır.

Ticaretin hemen her alanında geçerli olan toptan ve perakende ayrımı bu sektörde de mevcuttur. Alınan miktarın çokluğuna göre fiyatta değişimler olmaktadır. Daha fazla ürün alındığında birim fiyatı daha makul seviyelere gerileyecektir.

Beton Türleri

Brüt beton: Betonun en üst yüzeyinde bulunan kısımdır. Bu kısma istenen doku verilerek farklı görünümler elde edilebilir. Nispeten daha ince tanelere sahiptir.

Gaz beton: Son yıllarda en çok tercih edilen yapı malzemelerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere, hafif bir yapısı vardır. Gözenekli yapısıyla yüksek ısı yalıtımı sağlar. En çok tercih edilen duvar malzemelerindendir.

Betopan: Bir dış cephe malzemesi olan betopan, yapıyı rutubete karşı korur. Çimentoyla ağacın belirli özelliklerini taşıyan bu malzeme, aynı zamanda kolay tutuşmama özelliğine de sahiptir.

Pressbeton: Genelde zemine uygulanır. Bu malzeme kullanılarak döşeme taş görüntüsü vermek mümkündür.

Beton Blok mu Hazır Beton Mu?

En yakın hazır beton ya da bir hazır beton firması arayışına başlamadan önce bu karşılaştırmayı yapmanızda fayda vardır. İnşaat sektöründe çok farklı malzemeler, farklı yapı türleri ve projeler için kullanılır. İlk olarak gerçekleştireceğiniz projeye uygun malzeme arayışına başlamalısınız. Bunun için profesyonellerden ve mühendislerden doğru bilgiler almanız faydanıza olur. GlobMac’in her biri alanında yetkin mühendislerinden ve sektör uzmanlarından en doğru bilgileri almak için bizimle irtibata geçin!

Briket Fiyatları