Cüruf Briketiyle Beton Blok Arasındaki Farklar

Bu yazımızda, birbiriyle karıştırılan iki farklı yapı elemanı olan cüruf briketiyle beton blok arasındaki farklar konusuna değineceğiz. Belli başlı unsurları aynı olmasına rağmen, bu iki yapı elemanının çok farklı özellikleri vardır.

Cüruf briketiyle beton blok arasındaki farklar, ilk anda bakıldığında fark edilmeyebilir. İkisinin de yapımında aynı malzemeler kullanılıyor olsa da cüruf briketinde ekstra bir malzeme daha vardır ve çeşitli işlevleri yerine getirmesi için bileşime katılmaktadır.

Bu iki malzemenin arasındaki farklara, avantajlara ve dezavantajlara bakmadan önce, bilmeyenler için cüruf briketini açıklayalım.

Cüruf Briketiyle Beton Blok Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cüruf briketi ve beton blok arasındaki farklar şunlardır:

Cüruf Briketi Beton Blok
1 Cüruf bloğunda agrega olarak kül kullanılır. Beton blokta, duvar birimlerinin yapımında kül kullanılır.
2 Cüruf bloğu, içi boş bir dikdörtgen şeklindedir. Beton blok
3 Cüruf briket, beton ve kömür cüruflarından imal edilir. Beton blok çelik, ahşap veya çimentodan üretilir.
4 Cüruf briketler beton bloklardan daha hafiftir. Beton blok, içerisinde taş ve kum bulunduğu için daha ağırdır.
5 Cüruf briketler, yüksek basınca dayanacak mukavemete sahip değildir. Beton blok sert ve mukavemeti yüksek bir yapı elemanıdır.
6 Cüruf briket çok esnek olmadığı niçin genel olarak kullanımı yasaktır. Beton blok çok daha güçlü olduğu için hemen her yapıda kullanılabilir.
7 Cüruf briketi bahçe duvarları gibi küçük projelerde daha sık kullanılır. Beton blok, daha önemli ve büyük inşaat projelerinde kullanılır.
8 Cüruf briket daha eski moda bir yapı elemanıdır. Yaklaşık 50 yıldır seri üretimi gerçekleştirilmemektedir. Beton bloklar daha sert olmaları ve diğer avantajları sayesinde daha çok kullanılmaktadır.
9 Cüruf briketi çok fazla onarım gerektireceği için genel maliyeti daha yüksektir. Beton blok onarım gerektirmediği için daha az maliyetlidir.

Cüruf Briketi Nedir?

Cüruf briketleri de beton malzemeden yapılır. Fakat ek olarak içinde kömür cürufu bulunur. Bu sayede çok daha hafif bir yapı elemanı haline gelir.

Hem beton bloklar hem de cüruf briketleri mukavemet arttırıcı olarak metal ya da beton takviyeyle güçlendirilebilir. Bu amaca yönelik olarak içlerinde açık hücreler bulunur.

Cüruf Briketi Duvarların Amaçları

Cüruf briketleri;

  • Güvenlik bariyeri olarak
  • Kapı ve pencere sabitlemek için
  • Duvarı süslemek için
  • Yapıların görünümünü farklılaştırmak için kullanılırlar.

Bu amaçların dışında, inşaatın ihtiyaçlarına göre cüruf briketleri kullanılabilir. Pek çok farklı amaçla kullanıldığı için inşaat işleri, depo yapımı ya da peyzaj işleri için uygun bir seçim haline gelmektedir.

Briket Fiyatları