Bordür Taşı

Kentsel tasarımın ayrılmaz bir parçası olan bordür taşı ile ilgili en doğru biçim ve boyut seçimini yapmak, peyzaj düzenlemesi veya inşaat projelerinde hem sağlam hem de estetik sonuçlar elde edebilmenin önemli bir parçasıdır. Türkiye ve dünyada en köklü ve en güvenilir yapı elemanı makinaları üretimcisi GLOBMAC’te müşteri taleplerine uygun birçok seçenek bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra bordür taşı yol kenarlarında yapı destek elemanı olarak da yerleştirilmektedir. Bölgenin iklimine göre yol kenarında biriken yağmur, erimiş kar ya da buz kaynaklı suların drenajını sağlamak için de oldukça fonksiyonel bir taştır.

Peyzaj mimarisinde estetik gereksinimleri de fazlasıyla karşılayan bordür taşına estetik bir görünüm kazandırabilmenin yolu da hidrolik presleme teknolojisi bakımından kaliteli bir makina edinmekten geçmektedir.

Bordür Taşı ne işe yarar?

Bordür taşında oluk kullanılacağında herhangi bir yolun veya otoparkların çevresinde inşa edilir. Bu taş sadece lotun sınırlarını çizmekle kalmaz, aynı zamanda döşenen yapının sağlam bir biçimde bütünlüğünü korur ve kaldırımın genişlemesini veya bozulmasını önlemek için bir duvar vazifesi görür.

Örneğin asfalt döşeme bir yolun kenar sınırlarını kendi başına koruma imkânı yoktur. Genellikle de asfaltın herhangi bir deformasyon durumunda ilk önce kenarlarından parçalandığı gözlenir. Yol kenarları asfaltın en zayıf noktalarıdır ve araçlar üzerlerinden geçtikçe döşenen yapıdaki esneme dışarı doğru gerçekleşir. Bu da yol kenarındaki yapısal bozulmaların başlıca sebeplerinden biridir.

Bunların dışında kaldırımlarla inşa edilen çoğu drenaj sistemi oluklara ve olukların akış yönüne göre tasarlanmıştır. Beton asfalttan çok daha hassas bir biçimde döşenebilir, yüzeyi düz olanlar kendiliğinden drenaj özelliğine uygun bir yapıya sahip olabilir. Asfalt da genellikle kaldırım ve olukların akış yönü olarak belirlendiği tasarımlarla döşenir. Böylece drenaj sisteminin, havzada veya başka bir çıkış noktasında sonlanması sağlanmış olur.

Bordür Taşı Özellikleri

Çok farklı renk, boyut, şekil ve desenlerde üretilebilen bordür taşlarının başlıca özellikleri:

  • Üst düzey bir kırılma direnci vardır.
  • Kusursuz yüzey kalitesine sahiptir.
  • Üretimi sonrasında kurulumu kolaylıkla yapılabilir.

Bordür Taşının Kullanım Alanları

  • Yol yapısına en uygun drenaj sistemi kurulumunda oluk olarak
  • Araçların sınırlarını belirlemek için bir sınır elemanı olarak
  • Görsel açıdan yolun tam olarak inşa edilmesinde bir sonlandırıcı olarak

Bordür Taşı Makinası

Bordür makinası bir diğer adı da kaldırım taşı olan bordürün çeşitli renk ve desenlerdeki bloklarını üretmek için kullanılır. Caddeler ya da sokaklardaki kaldırım kenarlarının sınırlarını belirleyerek yolun belirgin bir biçimde kaldırımdan ayrılmasını sağlayan blokların yapımında kullanılan bordür taşı makinası peyzaj mimarisinde sıklıkla tercih edilir.