Blok ve Parke Taşı Makinası

Blok ve parke taşı makinası beton blok, bordür, kilitli parke, bims, asmolen ve briket gibi yapı malzemelerinin imal edilmesi amacıyla kullanılan makinelerdir. Bu makineler, hazır betonu işleyerek elde edilmek istenen malzemenin üretilmesini saplar.

Blok ve parke taşı makinası belli başlı firmalar tarafından üretilir. Farklı model ve tasarımlara sahip olan makinalar manuel, yarı otomatik veya ful otomatik olarak üretilir.

Blok ve Parke Taşı Makinası Ne İşe Yarar?

İnsanların yaşam alanlarını oluşturan tüm binalar, yollar, sosyal alanlar ve şehirler farklı birçok yapı malzemesinin bir arada kullanılmasıyla oluşur. Her biri farklı kullanım alanı ve göreve sahiptir. Günümüzde yapı ve inşaatlarda en çok kullanılan yapı malzemelerinin başında blok parkeler ve briketler gibi yapı elemanları gelir. Bu yüzden şehirlerin hem altyapısının tasarlanabilmesi hem de üstyapıların oluşturulabilmesi için yapı malzemelerine ihtiyaç duyulur. Yapı malzemeleri de eski dönemlerden beri farklı yöntemlerle üretilmişlerdir.

Günümüzde şehirlerin olmazsa olmaz yapılarının başında yollar ve kaldırımlar gelmektedir. Bazı beton yolların ve kaldırımların tasarlanabilmesi için de en çok beton blok ve beton parkeye ihtiyaç duyulur. Beton blok ve beton parkeler yol, kaldırım, sosyal alan, park, bahçe gibi yerlerin kaplanması için özel olarak tasarlanan yapı elemanlarıdır. Bu yapı elemanları da beton parke üretim makineleri kullanılarak elde edilir. Yüksek teknoloji kullanılarak üretilebilen bu büyük ve güçlü üretim tesisleri farklı boyut ve şekillerde beton parke veya blok üretebilmektedir.

What Does a Block and Paving Stone Machine Do?
How Does Concrete Paving Stone Machine Work?

Beton Parke Makinası Nasıl Çalışır?

Parke üretim makinelerinin amacı mukavemeti yüksek ve aşındırmaya dayanıklı parke modelleri üretmektir. Bu yüzden elde edilen ürünün iyi malzemeler kullanılarak iyi bir üretim tesisinde imal edilmesi gerekir. Ürünün sağlamlığı ayrıca, makinenin kullandığı pres ve vibrasyon işlemiyle de doğru orantılıdır. Bunun için öncelikle parke taşını oluşturacak olan harç hazırlanmalıdır. Beton harcı için agrega adı verilen küçük boyutlu taş parçaları, çimento ve su gereklidir. Belli oranlarda karıştırılan bu üç bileşenin hazırlanması işlemini artık makinalar otomatik olarak gerçekleştirebilmektedir.

Beton parke için gerekli olan hazır beton üretildikten sonra makinaya elde edilmek istenen ürüne ait kalıplar takılır. Bu kalıplar ürünlere şeklini veren özel boyutlu kalıplardır. Bu kalıplara dökülen hazır beton daha sonra vibrasyon ve pres işlemlerine maruz kalır. Pres işlemi betonun sıkılaşarak dayanıklılığını artırmak için uygulanır. Vibrasyon ise, akışkan kıvamdaki betonun içerisinde bulunan hava kabarcıklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Böylece parke çok daha sıkı ve dirençli olacaktır. Kalıplarda uygulanan bu işlemlerden sonra beton parke son formuna kavuşur. Daha sonra elde edilen ürünler kurutulmak için paletler aracılığıyla başka bir alana taşınır.

Parke Makinası ile Briket Üretilebilir Mi?

Briket basma makinası almak isteyen firmaların en çok merak ettiği sorulardan bazıları da briket nasıl üretilir? Ve parke makinası ile briket üretilir mi? Konularıdır. Bu soruların cevabı; evet, parke makinası ile briket de üretilebilmektedir. Her iki ürün her ne kadar farklı yapıda olsalar da aynı üretim teknolojisine sahiptir. Bu yönüyle beton parke makinalarının oldukça fonksiyonel ve çok amaçlı olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir makine alınarak farklı sektörler için farklı ürünler üretilebilir. Yatırımcı firmaya önemli avantajlar sunan beton parke ve briket makinaları ile şu ürünler de elde edilebilir;

  • Kilitli parke taşı
  • Bordür taşı
  • Beton blok
  • Asmolen
  • Bims
  • Yağmur oluğu
  • Şev taşı
Can Briquettes be Produced with a Paving Stone Machine?

Beton Blok ve Briket Makinesi Çeşitleri

Briket makinaları uzun yıllardır briket ve parke taşı üretimi için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji yıllar içerisinde gelişerek bugünkü halini almıştır. Eski model briket üretim tesislerinde işlerin büyük bir kısmı insan gücüyle yapılırdı. Fakat günümüzde üretilen yeni model makinalar, briket üretimi süreçlerinin hemen hemen hepsini otomatik olarak yapabilmektedir.

Beton blok ve briket makine çeşitleri temelde üçe ayrılmaktadır.

  • Manuel Beton Blok ve Briket Makinesi

Manuel briket üretim makinelerinde üretim süreci insan gücü ve makine gücü ile birlikte yürür. Üretim işleminin bazı noktaları makine tarafından yapılırken bazı işlemler de insan gücüyle yapılır. Elle basmalı şekilde çalışan manuel makinelerde üretim kapasitesi diğerlerine oranla daha düşüktür.

  • Yarı Otomatik Blok ve Briket Makinesi

Yarı otomatik üretim tesislerinde imalat işlemleri makine tarafından yapılır. Sadece kontrollerin sağlanması için insan gücü gereklidir. Yarı otomatik makinelerde operatör kumanda panosu üzerinden makineye komutlar gönderir. Diğer tüm işlemler makine tarafından otomatik olarak yapılır.

 

Tam otomatik makinelerde briket veya beton blok üretimi için yapılması gereken tüm işlemler makine tarafından gerçekleştirilir. Plc kontrol sistemi ile çalışan bu makinelerde tüm üretim süreçleri otomatik olarak gerçekleştiği için yüksek kapasitede üretim yapılır.

Concrete Block and Briquette Machine Types

Parke Taşı Makinesi Fiyatları

Parke ve briket makinaları farklı yapı ve modellerde üretilmektedir. Biz Globmac olarak, ASBLOK Makina altında kurulan, sektördeki öncü markalardan biriyiz. Hem Türkiye’ye hem Dünya’ya makine tedariki sağlayan Globmac üretim makineleri uzun yıllar yüksek kapasitede işlem yapabilme özelliğine sahip dayanıklı makinalardır.

Parke taşı ve briket üretim makinesi fiyatları makinenin özelliklerine, modeline ve markasına göre farklılık göstermektedir. Sektörün öncü markalarından olan Globmac marka üretim tesisi fiyatları hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü