Bims Makinası Nedir?

Bims makinası nedir? Volkanik bir kayaç olan bims (diğer adıyla ponza) taşının üretiminde kullanılır. Tıpkı briket makinasında olduğu gibi otomasyon niteliği, bu makinada da tercih edilen çalışma prensipleri bakımından yaygındır. Bims taşının işlenerek bir hafif yapı elemanı hâline getirilmesi sürecinde kullanım alanı ve amaca göre üretimi kendine has özellikleriyle sağlar.

Bims makinası, bims taşı işlemesi sırasında direkt etkileşime girdiği hammaddenin aşındırıcı etkilerine de maruz kalır. Dolayısıyla bu makinalarda zaman içinde aşınmasının önüne geçilemeyen kalıplar ve mikserler değiştirilebilir olmalıdır.

Bims Nedir?

“Bims makinası nedir?” sorusunun yanıtını verdik. Peki ya bims nedir? Bims, volkanik aktiviteler sırasında birbirini izleyen kimyasal tepkimler sonucu oluşmuş doğal bir taştır. Süngerimsi, gözenekli, boşluklu bir yapısı vardır. Bu özellikleriyle bims taşı doğal bir ısı ve ses yalıtkanıdır.

parke-tasi-makinasi

Doğa dostu ve uzun ömürlüdür. Kimyasal tepkime vermeyişi mikroorganizma oluşumunu engeller ve bu onu toksik açıdan tamamen zararsız kılar.

Mukavemet değeri yüksek olduğundan hem depreme hem de çeşitli atmosfer olaylarına karşı dayanıklıdır. Ayrıca nemi de doğal bir biçimde dengeler.

Bütün bu nitelikler onu, hafif yapı elemanları üretiminde en çok tercih edilen hammaddelerden biri hâline getirmiştir.

Briket Makinası