Beton Fiyatları

Hazır beton fiyatları inşaat sektöründe endüstri verilerine göre özellikle üretimde kullanılacak malzeme ve satışa hazır hâle getirilene kadarki süreçte değişkenlik gösterir. Ortalama beton fiyatları bu faktörler dışında üretimi ya da satışı yapılacak olan bölgeye göre de farklılık gösterebilir.

Beton fiyatları kabaca şu başlıklar altında ifade edilebilecek faktörlerle somut hâle getirilebilir:

  • Sınıflandırma
  • Uygulanacak zeminin konumu ve koşulları
  • Beton formu
  • Yerel üretim maliyetleri

Beton Fiyatları

Yapı inşaatlarına ayrılacak bütçenin belirlenim koşulları göz önüne alındığında sektöre doğru bir planlama ile girmenin gerekliliği önem arz etmektedir. Hem beton üretimi hem de inşaat sektöründe kullanılmak üzere hazır beton temini maliyetin sadece bir bölümünü oluşturur.

Beton Karışımı Fiyatları

Hazır beton blok hâlinde satılır. Bu nedenle kullanılacak alanın detaylı tahlili çok önemlidir. Ancak üretim bölgesi ve sipariş edilen beton türüne göre farklılık gösterse de beton fiyatları metreküp bazlı ortalama bir değerle ifade edilebilir. Genel olarak bir metreküp beton fiyatı ortalama 250 liradır.

Beton Temininde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Beton türü, ebatı ve malzemesi: İlk olarak beton çeşitli türler, ebatlar ve ve farklı ürünler farklı projelere uyacaktır. Ek olarak, karışımlar renk ve dokuya göre değişebilir, bu nedenle başlangıçtan istediğiniz yüzeyi bilmek önemlidir. Bu değişikliklerin tümü fiyatı etkileyecektir, bu nedenle temel bir üründen başka bir şey için daha fazla ödeme yapmayı bekleyin.
  • Beton yoğunluğu: Farklı alanlar için gereken beton yoğunluğu ile ilgili katı düzenlemeler vardır. Örneğin, sadece yaya trafiğinin meydana geldiği bir ev temeli, bir araba yolu ya da garaj katı kadar beton gerektirmez. Genel bir kural olarak, ağır taşıt kullanımına dayanması gereken alanlar için %25 daha fazla beton gerekir.
  • Hacim: Beton metreküp miktarına göre satılmaktadır. Bu nedenle tedarikçilerle iletişim kurmadan önce bunun üzerinde durulması önemlidir. Standart bir dikdörtgen alana gereken beton miktarının hesaplanması oldukça kolaydır. Ancak alan girinti ve çıkıntılarıyla daha karmaşıksa, farklı bölmelere ayırılarak ve hacimleri daha keskin şekilde hesaplanarak değerlendirilmesi gerekir.
  • Su İçeriği: Beton tedarikçileri ile birlikte nem dayanımı da konuşulmalı ve malzeme içeriğinin neme karşı duyarlılığı araştırılmalıdır. Çünkü beton bloklarda nem kolaylıkla diğer alanlara da nüfuz edebilir. Betonun blok hâline getirilmeden önce içerdiği su miktarı da betonun nem dayanımı konusunda bir belirleyici olarak önem arz eder.