Beton Duvar Üniteleri

Beton bloklar olarak da ifade edilen beton duvar üniteleri, çok dayanıklı olmaları sebebiyle her türlü inşaat yapısında kullanılabilen ürünlerdir. Bir kaplama malzemesiyle kaplanması ya da üretilirken farklı bir görünüşe sahip olması için renk ve şekil verilebilmesi, bu kullanım esnekliğini sağlayan özellikleridir.

Beton duvar üniteleri, farklı çeşitleri farklı amaçlarla kullanılan ürünlerdir. Ağır yükleri kaldırmaya uygun olanları dış duvarlarda, ısı geçirgenliği düşük olanları izolasyona ihtiyaç duyan ortamların duvarlarında, bazıları da yedek duvar olarak işlev görürler. Genellikle gri renkte olmalarına karşın, boyanarak estetik bir görünüme de kavuşabilirler.

Beton Duvar Üniteleri Boyutları

Pek çok yapı malzemesinde olduğu gibi beton duvar üniteleri boyutları da nominal değer ve aktüel değer olarak iki farklı değerle ifade edilir. Yazılı değer, ünitenin gerçek ölçülerine harç da eklendiğinde oluşan değerdir.

Farklı boyutlarda üretilen bu ürünler, genellikle derinlikleriyle tanımlanırlar. Örneğin, bir duvar yapımında kullanılıyorsa ve değeri 15 cm olarak veriliyorsa 15 cm derinliğinde bir duvar elde edileceği anlaşılmalıdır.

Beton blokların köşelerde de rahatça kullanılabilmesi için mevcut boyutlara sahip fakat ölçüleri yarıya indirilmiş versiyonları da bulunmaktadır. Eldeki blokların ikiye bölünmesi sonucu meydana gelecek beton atıklarının ve iş gücü israfının önüne geçmek için bu versiyonlar tercih edilmektedir.

Beton Duvar Ünitelerinin Ölçüleri

Standart ölçüler genelde;

  • 10 cm
  • 15 cm
  • 20 cm
  • 25 cm
  • 30 cm

olmakla birlikte bazı üreticiler ve makineler, beton duvar üniteleri ölçüleri konusunda standart dışında da üretim yapabilmektedir.

Aşağıdaki tabloda, standart ölçüler verilmiştir:

Ölçü Boyutlar
10 cm Tam Blok 10 cm x 20 cm x 40 cm
10 cm Yarım Blok 10 cm x 20 cm x 20 cm
15 cm Tam Blok 15 cm x 20 cm x 40 cm
15 cm Yarım Blok 15 cm x 20 cm x 20 cm
20 cm Tam Blok 20 cm x 20 cm x 40 cm
20 cm Yarım Blok 20 cm x 20 cm x 20 cm
25 cm Tam Blok 25 cm x 20 cm x 40 cm
25 cm Yarım Blok 25 cm x 20 cm x 40 cm
30 cm Tam Blok 30 cm x 20 cm x 40 cm
35 cm Yarım Blok 35 cm x 20 cm x 20 cm

Beton Duvar Ünitelerinin Özellikleri

Beton blokların Uluslararası ASTM (American Society for Testing and Materials) standartlarına uygun olarak üretilmesi gerekmektedir. Bu standartlar, bloğun yapımında kullanılan malzemelerden mukavemetine, nem emiliminden diğer pek çok performans özelliklerine vurgu yapar.

Beton duvar ünitelerinin ağırlıklarına göre üç farklı kategorisi vardır. 48 kg’dan daha az olanlar hafif, 48 kg – 57 kg arasında olanlar orta ağırlık, 57 kg’dan fazla olanlar da normal ağırlık kategorisinde değerlendirilir.

GlobMAC’in tam ve yarı otomatik blok yapım makineleriyle dünya standartlarına uygun bloklar üretebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçin!

Briket Fiyatları