Beton Blok Nasıl Döşenir?

Beton blok nasıl döşenir?” konusu hakkında ipuçları ve talimatlar vereceğimiz bu yazımız sayesinde, daha az atıkla, daha temiz ve istediğiniz gibi tadilatlar yapabileceksiniz. Yazımızı dikkatlice okursanız kısa sürede sağlam işler çıkarabilirsiniz.

İster bir istinat duvarı yapmak isteyin, ister bahçeniz için bir ızgara ya da herhangi bir beton yapı… Hepsi için “Beton blok nasıl döşenir?” sorusunun, kalitesi uzmanlarca kanıtlanmış cevaplara ihtiyacınız vardır. Sizler için, yapmak istediğiniz projenin sürecini en başından sonun kadar ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

İlk olarak, bir tebeşir aracılığıyla projenizin sınırlarını çizin. Devamında yapacaklarınızı aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeleri sayarak başlayalım.

Beton Blok Nasıl Döşenir? Hangi Malzemeler Gereklidir?

Beton blok döşemeye başlamadan önce aşağıdaki malzemeleri yakınınızdaki inşaat malzemeleri satan bir noktadan temin etmeyi unutmayın.

  • Harç
  • Mala
  • Beton bloklar
  • Diğer teknik ekipman

1. Adım: Temelin Kabasını Oluşturun

Tebeşirle projenizin sınırlarını belirledikten sonra, projenin temelini oluşturmanız gerekiyor. Bir harç yatağı oluşturarak başlayın. Harç yatağının kalınlığının 2,5 cm ile 4 cm arasında bir değerde olmasına özen gösterin.

2. Adım: Köşe Bloğunu Yerleştirin

Köşe bloğunu, tebeşirler çizmiş olduğunuz sınırlara tam oturacak şekilde harç yatağına yerleştirin. Bu aşamada çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü projenin geri kalanı bu temel üzerinde şekillenecek. Çeşitli ekipmanlar kullanarak bloğu düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

3. Adım: Yüksekliğini Ayarlayın

Her bir beton blok dizisinin uygun yükseklikte olması için yaklaşık 1 metrelik bir tahta çubuğa eşit aralıklarla çizgiler çekin. Blokları yerleştirdikçe bu tahta çubukla ölçümler yapın. Hizalamayı düzgün bir şekilde yapabilmek için blokları mümkün olduğunca daha çok bastırın. Eğer bloğun seviyesi düşükse, kaldırıp biraz daha harç ekleyerek tekrar yerleştirin.

4. Adım: Diğer Bloğu Hazırlayın

Yerleştirmiş olduğunuz ilk bloğun yan tarafına diğer bloğu yerleştirin. Bunun için beton bloğun yan tarafında bulunan kulakçıklara mala yardımıyla harç sürün. Bu harç sayesinde, beton bloklar arasındaki uygun mesafe sağlanmış olacaktır.

5. Adım Diğer Bloğu Yerleştirin

Bloğu yerleştirirken, ilk blokla ikinci arasında 1 cm’yi geçmeyecek kadar bir boşluk bıraktığınızdan emin olun. Yan yana dizeceğiniz tüm bloklarda bu işlemleri tekrarlayın.

6. Adım: Döşemeye Devam Edin

Üç bloğu yan yana döşemeyi bitirdiğinizde bir kat beton blok daha döşemeye başlayabilirsiniz. Yeni blokları eklemeye başlamadan önce su terazisiyle düz olup olmadıklarını kontrol etmeyi unutmayın.

Beton Blok Nasıl Güçlendirilir?

Bazı durumlarda, temel malzemelerle oluşturduğunuz yapılar istediğiniz derecede sağlam olmayabilir. Böyle anlarda beton blokları güçlendirebilirsiniz. Bunun için her bir blok dizisini yerleştirirken takviye tellerini kullanabilirsiniz. Hem harcın içerisine hem de blokların boşluklarına yerleştirilen takviye telleri, yapının esnekliğini ve dayanıklılığını büyük oranda arttıracaktır.

Bu yazımızda, sizler için “Beton blok nasıl döşenir?” sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Evinizde, bahçenizde, terasınızda, kısacası istediğiniz her yerde beton blokları kullanarak yapacağınız tadilat işlemlerinizde yardımcı olması dileğiyle…