Beton Blok Ev

Beton blok ev inşaatının sunmuş olduğu avantajlar, beton blokları, günümüzün en çok kullanılan inşaat malzemesi olmasını sağlıyor. Beton blokla inşa edilen evler dış etmenlere karşı dayanıklılık, enerji tasarrufu ve iyi izolasyon gibi önemli özellikleri beraberinde getiriyor. Ayrıca, daha az bakım gerektirdiği için de uzun vadede daha ekonomiktir.

Mimarinin geldiği nokta sayesinde beton blok ev, dış görünüşü bakımından da farklı ve estetik şekillerde inşa edilebilir. Ahşap evlerin sahip olduğu otantik görünümü vermek bile mümkündür. Her ne kadar maliyeti ahşap evlerde göre daha yüksek olsa da çok uzun süre boyunca sağlam kalacağı hesaba katılırsa daha ekonomik bir çözüm olduğu ortaya çıkmaktadır.

Beton Blok Ev Hangi Malzemelerle İnşa Edilir?

Bu evlerin inşasında beton bloklar, çelik, dökülmüş beton veya yalıtımlı beton malzemeleri kullanılır. Beton blokların istenen şekil ve ebatlarda imal edilebilme özelliği sayesinde, beton blok ev planı olduğu gibi uygulanabilir. Özellikle iklim şartlarının zor olduğu bölgelerde bu tip evler tercih edilmektedir. Evin iç ve dış kısımları, istenilen tasarımı uygulamak amacıyla son kat malzemesiyle kaplanabilir.

Beton blok evin avantajları saymakla bitmez. Yine de bazı önemli özelliklerini söyleyelim.

Beton Blok Evin Avantajları

  • Doğal afetlere karşı dirençlidir.
  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Sağlıklıdır.
  • Ses izolasyonu sağlar.
  • Yangına karşı dayanıklıdır.
  • Bakım maliyeti düşüktür.

Beton Blok Ev Afete Karşı Dirençlidir

Beton bloklarla inşa edilen evler, saatte 400 km’lik rüzgarlara, kasırgalara karşı dayanıklıdır. Bu rüzgarlarla taşınan katı maddelerin verebileceği zararlara karşı da dirençlidir. Mühendislik ve malzeme açısından doğru bir şekilde inşa edilen beton blok evler, herhangi bir felaket sonucu evin yıkılması durumunda bile geçici olarak güvenli bölgeler sağlayabilir.

Enerji Tasarrufu Sağlar

İçi boş beton blokların en önemli özelliği, ısı yalıtımını maksimum seviyeye çıkarabilmeleridir. Isı yalıtımı ne derece yüksek olursa, enerji tasarrufu da o derece artacaktır. Yapılan araştırmalara göre, beton bloklarla yapılan evlerin ahşap binalara göre %5 ile %9 civarında enerji tasarrufu sağladığı ortaya çıkmıştır.

Sağlıklı Bir Yaşam Alanı

İnsanlar, günlerinin çoğunu evde ve iş yerinde, yani iç mekanlarda geçiriyorlar. Dolayısıyla mekanların sağlıklı olması çok önemli. Beton ev toksinlere ve küfe dayanıklıdır. Ayrıca, ahşap evlerde ortaya çıkabilen göz ve boğaz tahrişlerine, baş ağrılarına, bulantıya vb. sebebiyet vermez.

Daha Az Gürültü

Beton blokların ses izolasyonu, ahşaba göre 4 ile 8 kat daha fazladır. Ekstra yalıtımlı bloklar kullanılarak bu oranlar arttırılabilir.

Ateşe Dayanıklı

Kaza ya da ihmalkarlık sonucu meydana gelebilen yangınlar sırasında beton bloklar alevlerin yayılmasını engeller. Yalıtımlı beton bloklar kullanıldığı takdirde, ekstra yalıtım malzemesi kullanılmadan, Uluslararası Konut Kanunu ve Uluslararası Bina Kodu tarafından uygun görülen performansa ulaşılabilir.

Daha Az Bakım Daha Az Maliyet

Beton blok evler haşerelerin barınmasına izin vermez ve pas, çürüme gibi durumların oluşmasını engeller. Bu sayede evin yapısı için harcanacak maliyetleri minimuma indirir.

Briket Fiyatları