Asmolen Briket

Asmolen briket çeşitli şekil ve boyutlarda üretilir. Çimento, kum, çakıl ve sudan oluşan karışımın kalıba dökülebilmesi için macun kıvamına gelmesi gerekir. Asmolen briket kalıplara ancak bu formdayken dökülebilir.

Kuruduğunda beton kadar sert hâle gelir. Genel olarak, içi boş ve dolu bloklar şeklinde iki tür asmolen blok vardır.

İçi Boş Asmolen Briket Blok

İçi boş bloklar bir veya daha fazla oyuk içerirler. Bu oyuklar, bloğun toplam kesit alanını %25 oranında azaltır. İçi boş bir asmolen blok genelde yüzde 50’sinden fazlası dolu hâlde üretilir.

Standart blokların boyutları iki çeşittir ve biri diğerinin yarısı kadar alana sahiptir. Tam boyutlu bloklar dikdörtgen prizma yapılıdır ve iki oyukludur. Tam blokların yarısı kadar olan yarı asmolen bloklar ise küp şeklindedir ve tek oyukudur.

İçi Dolu Asmolen Briket Blok

İçi dolu asmolen blok olarak adlandırılsa da bu blokların oyukları vardır. İçi boş bloklara nazaran yüzey alanı daha fazla olduğu için dolayısıyla sadece o bloklardan daha az oyuklara sahiptirler. Katı asmolen blok olarak da anılan bu bloğun kesit alanının yüzde 25’inden daha azını oyuklar oluşturur.

Tam Dolu Asmolen Blok

Bu bloklardan bazıları istiflenebilir taşlardan oluşur. Bazıları ise parke taşı adı verilen döşemeye uygun bir forma sahiptirler. İstiflenebilir taşlarda doğal görünümün korunması için sert ve düzensiz bırakılmış iki yüzey vardır. Diğer dört yüzey birbirine tam olarak paraleldir. Betonarme gibi görünen sağlam duvarları pratik bir biçimde inşa etmek için kullanılırlar. Doğal taşlar genellikle düzensiz şekillerdedir ve birbirlerine istifte ya da döşemede uyum sağlamaları zordur. Parke taşları düzgün formlara sahip olup özellikle şehir peyzajında şık bir görünüm elde etmek için fayans gibi döşenirler.

Asmolen Briket Nasıl Döşenir?

İçi boş asmolen bloklar genellikle büyük duvar çitler gibi yapılar inşa etmek için kullanılırlar. Her bloğu yapmak için kullanılan azaltılmış beton hacmi, duvarın tamamında malzeme maliyeti açısından önemli bir tasarruf sağlar. Daha hafif olmaları taşınmalarında da oldukça pratiklik sağlar.

Oyuk göbekli taşlar da tasarım için kullanılacaksa çelik çubuk gibi takviye malzemelerinin eşlik edebileceği bir yapıya ve yeterli alana sahiptir. Bazen su veya elektrik borularının oyuklarından geçirilmesi de mümkündür.

Tam dolu asmolen bloklar ise asfaltlamada ve yollardaki yapı bozukluklarının tehlikeli veya uygunsuz olabileceği diğer projeler için kullanılır. Ayrıca bu katı blokların yapımında, oyuklu olan diğer asmolen bloklara nispeten daha fazla harca gerek duyulur.