Kablo İşaret Taşı

Kablo İşaret Taşı

Kablo işaret taşı çoğunlukla bims malzeme kullanılarak imal edilen ve yer altından geçen kabloların korunmasına yarayan bir üründür. Üretiminde ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınmalıdır. Böylece kablolar, yüksek bir koruma düzeyine en güvenli şekilde ulaşabilir.

Kablo işaret taşı ne işe yarar? Yer altından geçen elektrik, internet veya telefon kabloları; bahsi geçen hizmetlerin sunulması için son derece önemlidir. Çeşitli kazılar veya araştırmalar esnasında bu kabloların zarar görmesi, temel hizmetlerin aksamasına yol açabilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için, döşenen kabloların yerini belirtmek ve onları korumak gerekmektedir. Kablo plaka taşı veya kablo taşı gibi ürünler de bu amaçla kullanılmaktadır.

Kablo İşaret Taşı

Kablo İşaret Taşı Nedir?

Kablo işaret taşları, kazı yapılan alanda zarar verilmemesi gereken kablo hattının geçtiğini belirtmektedir. Bir iş makinesi sürücüsü kazı yapıp zemini açtığında ilk olarak kablolara değil, kablo taşına ve çeşitli uyarı göstergelerine denk gelir. Böylece daha dikkatli davranması gerektiğinin ve o bölgeden bir kablo hattı geçtiğinin farkına varır.

Kablo işaret taşları, kablo tuğlası olarak da bilinirler. Kablo tuğlası bims veya beton malzeme kullanılarak imal edilmektedir. Kablo muhafazası için TEDAŞ ve CE’nin çeşitli standartları bulunmaktadır. Buna göre bir fiber optik kablo ya da elektrik kablosu, bims veya betondan üretilen malzemelerle korunabilir.

Yer altı kabloları nasıl döşenir? Zemini sağlam ve taşsız bölgelere kablo döşenebilir. Kablolar, kumun üzerinde sola veya sağa doğru kıvrım yapacak şekilde yerleştirilmektedir. Bu katmanın üzerine yeniden, 10 cm civarında bir kalınlıkta elenmiş kum eklenmektedir. Yeni bir kum katmanı oluşturulmasındaki amaç, kablonun aşırı ısınmasının önüne geçmektir.

Kablo Tuğlası Fiyatları

Kablo taşı veya tuğlası, son derece işlevsel materyaller olarak öne çıkmaktadır. Bu ürünler sayesinde elde edilen faydalar, maliyetinin önündedir. Sunulan hizmetlerin devamlılığı ve bölgede kazı yapan personelin güvenliği için kablo taşları kullanılmaktadır.

Kablo muhafaza taşlarının 30 cm kadar üzerine bir uyarı şeridi yerleştirilmelidir. Bu şerit en az 10 cm genişliğinde olmalıdır. Alçak ve orta gerilim kabloları üst üste yerleştirilmelidir. Orta gerilim kablosu altta; alçak gerilim kablosu ise üstte bulunmalıdır. Yeraltı kablo tuğlası fiyatları;

  • Verilen sipariş sayısından,
  • Malzemenin ölçülerinden/ebatından,
  • Ürünün hangi malzeme kullanılarak üretildiğinden,
  • Teslimat veya nakliye masraflarından
Kablo İşaret Taşı

Kablo Taşı

Etkilenebilmektedir. Bu ürünleri satın almak yerine, onları üretebilecek yenilikçi makinelere de sahip olunabilir. Gerçekleştirilecek seri üretimler sayesinde hem ihtiyaçlar karşılanmış hem de malzemenin satışı yapılmış olur. Globmac üretimi Pars serisi makineler sayesinde beton blok, bims veya briket üretimlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Tam otomatik modda çalıştırılabilen son teknoloji makineler sayesinde, insan işgücüne ihtiyaç duyulmaz. Son derece yüksek hacimli üretimler gerçekleştirilebilir. Pars ve KB serisi makinelerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ya da sipariş talebinde bulunmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik Kablo Taşı

Kablo Taşı Nasıl Kullanılır?

Kablo taşlarının kullanım şekli, yerleştirileceği bölgeye veya taşın ham maddesine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin pomza olarak da bilinen bims kullanılarak üretilen taşların, metreküp başına 5 tane olacak şekilde kullanılması yeterlidir. Beton kablo tuğlası içinse bu sayının 10 olması tavsiye edilmektedir. Bims kablo taşlarının;

  • Ekonomik olması,
  • Depreme dayanıklı olması,
  • Hafif olmasına rağmen sağlam bir yapıya sahip olması,
  • Çevre dostu olması,
  • Kolayca ısınıp yanmaması,
  • Kablodaki akımdan etkilenmemesi

Şeklinde sıralayabileceğimiz bazı özellikleri, bims malzemesini öne çıkaran faktörler arasındadır. Kablo taşları, çeşitli uyarı işaret veya levhaları ile birlikte kullanılmaktadır.