Elektrik Kablo Taşı

Elektrik Kablo Taşı

Elektrik kablo taşı yer altından geçen elektrik, telefon veya internet kablolarının korunması amacıyla kullanılan, son derece işlevsel bir malzemedir. Üretimler, taleplere göre özelleştirilebilir olsa da genellikle 20x40x5 cm kalınlığı tercih edilmektedir.

Elektrik kablo taşı nedir? Elektrik kablosu gibi bazı kablolar yerin altına döşenmektedir. Farklı bölgelerde zaman zaman iş makineleri ile kazılar gerçekleştirilmektedir. Bu sırada yer altından geçen bir elektrik veya internet kablosunun kopması, bölgedeki hizmetlerin aksamasına yol açacaktır. Günümüzde elektrik de internet de temel ihtiyaçlar arasındadır. Pek çok tıbbı cihaz da elektrik ile çalışmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmalar sırasında kablolara zarar verilmemesi hayati önemdedir. Bir kablo taşı, yer altı kablolarının üzerine yerleştirilerek onların zarar görmesini engelleyebilir.

Elektrik Kablo Taşı Fiyatları

Kablo taşı nedir? Kablo taşları genellikle bims kullanılarak üretilmektedir. Pomza taşı olarak da bilinen bims, oldukça dayanıklı ve hafif bir yapı malzemesidir. Bu özellikleri sayesinde, yapı ve inşaat sektörlerinde kendisine sıklıkla kullanım alanı bulmaktadır. Bims tuğla olarak da adlandırılan elektik taşlarının fiyatları;

 • Taşın üretiminde tercih edilen malzemeye,
 • Malzemenin boyutlarına,
 • Ürün kalitesine,
 • Verilen sipariş sayısına,
 • Teslimat ve nakliye giderlerine
Elektrik Kablo Taşı
Elektrik Kablo Taşı

Bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak bu taşları satın almak yerine seri üretimini gerçekleştirmenin bazı avantajları vardır. Bu sayede bir üretim tesisi hem kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de ürünlerin satışını yaparak gelir elde edebilir. Bu amaçla yüksek üretim kapasitelerine sahip, dayanıklı makinelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Globmac tarafından tüm dünyanın beğenisine sunulan Pars serisi cihazlar, yenilikçi teknolojileri ve yüksek üretim hacimleriyle öne çıkmaktadır. Tam otomatik bir şekilde çalıştırılabilen makineler, tek başlarına bir üretim tesisi gibi görev yapmaktadır. Böylelikle insan iş gücüne olan ihtiyaç da ortadan kalkmaktadır.

 • PARS 12
 • PARS 18

Modellerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve sipariş talebinde bulunmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik Taşı Nedir?

Zeminin veya toprağın altından geçen kablolar; internet, telefon veya elektrik gibi çok temel ihtiyaçların karşılanması noktasında oldukça önemlidir. Bu kabloların zarar görmemesi amacıyla kabloların geçtiği yerin yakınına işaret taşları döşenmektedir. Bu taşların yerleştirilmesi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Elektrik kablo taşıma işleminde de yer altında öncelikle kablo koruyucu tuğla veya taşlara denk gelinmektedir. Peki elektrik taşları hangi malzemeden üretilir? Ekonomik olması ve dayanıklı yapısı gibi sebeplerden ötürü daha çok bims malzemenin tercih edildiği göze çarpmaktadır. Bu taşlar tuğla, plaka ya da kılavuz formunda üretilebilmektedir.

Kablo tuğlası fiyatları, malzemenin nasıl üretildiğine veya elde edildiğine bağlı olarak değişmektedir. Satın almak ve üretmek arasında da bu açıdan farklar olabilmektedir. Pars ve KB serisi makinelerimiz sayesinde; beton blok, bims, briket, yağmur oluğu, kilit parke taşı gibi pek çok malzemenin üretimini gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik Kablo Taşı

Kablo Plaka Taşı

Yer altındaki kabloların korunması için taşlar, belli kriterler gözetilerek yerleştirilmektedir. Mesela bims malzemeden üretilen taşlar, metreküp başına 5 adet olacak şekilde kullanılmaktadır. Ancak malzeme tercihi kablo tuğlasından yana olacaksa bu kez 10 adet ürüne ihtiyaç duyulacaktır. Yer altı kablo kanalı boyunca döşenen bims elektrik taşları;

 • Kablodaki elektrik akımından etkilenmez.
 • Depreme dayanıklıdır.
 • Kolay kolay yanmaz veya ısınmaz.
 • Ekonomik bir malzemedir.
 • Çevre dostudur.

Yer altı kabloları, toprağa doğrudan döşenmezler. Bu şekilde hatalı yerleştirilen kabloların ömrü de kısa olmaktadır. Çünkü topraktaki kimyasallar kabloya zarar verebilmektedir. Döşeme esnasında genellikle bims plaka gibi yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.