Bordür Makinası

Bordür makinası, bordür taşı üretimi yapılan endüstriyel bir tesistir. Bu makine ile kaldırım kenarlarında, yollarda ve peyzaj projelerinde kullanılan beton bordürlerin üretimi yapılır. Aynı zamanda farklı kalıplar kullanılarak bims, beton parke, kilitli parke ve beton blok üretimi de gerçekleştirilebilir.

Bordür makinası; insan gücüne ne derece ihtiyaç duyduğuna göre manuel, yarı otomatik ve otomatik modellere ayrılır. Projenin ihtiyaçlarına göre bordür üretim tesisinin modeline karar verilebilir. Bu makineler beton bordürlerin hızlı ve kaliteli üretimi sağladıkları için inşaat sektöründe büyük öneme sahiptir.

Bordür makinesinin çeşitleri ve özellikleri şunlardır:

  • Manuel Bordür Makinesi

Manuel bordür makine insan gücüne daha çok ihtiyaç duyar. Kullanıcı makineyi kullanmak için kolları ve pedalı kullanır. Enerji verimliliği ve kolay taşınabilir olması bakımından tercih edilmektedir.

  • Yarı Otomatik Bordür Makinesi

Yarı otomatik bordür makine çoğu işlemi otomatik gerçekleştirir. İnsan gücüne daha az ihtiyaç duyduğu için iş gücünden tasarruf sağlar. Tam otomatik makinelere göre daha uygun fiyatlıdır.

  • Otomatik Bordür Makinesi

Otomatik bordür makine ise bütün üretim süreçlerini otomatik gerçekleştirir. İnsan gücüne hiç ihtiyaç duymaz. İş gücü ve zamandan tasarruf sağlar. Diğer makinelere göre daha pahalıdır. Ancak uzun vadede maliyetleri düşürür.

Bordür Makinası

Beton Bordür Makinası

Beton bordür üretimi yapan makineler seri üretim sağladıkları için inşaat projelerinin daha hızlı bir şekilde bitirilmesine olanak sağlar. Zaman ve emek tasarrufu sağlamasının yanı sıra sürdürülebilir olduğu için başka projelerde de kullanılabilir. Özellikle tam otomatik makineler üretim hızı ve kapasitesi bakımından verimliliği önemli ölçüde arttırır.

Makineler farklı şekil, boyut ve tasarımlara sahip olabilir. Aynı şekilde kalıplar da farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitlendirilebilir. Aynı makinede kalıplar değiştirilerek bims, briket, beton parke, bordür üretimi yapılabilir. Böylece üretim verimi artar, maliyetler azalır.

Bordür taşı nasıl üretilir?

Su, çimento ve agrega doğru oranlarda ölçülerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım kalıplara dökülür. Ardından bordürün şekil alması ve yoğun bir yapı kazanması için preslenir. Bu işlem bordürün daha kaliteli ve dayanıklı olmasını sağlar. Briket makinası adıyla da bilinen bu makinelerde kalıplar değiştirilerek farklı üretimler de yapılabilmektedir.

Beton bordür üreten makineler büyük ölçekli kentsel dönüşüm ve altyapı projelerinde kullanılır. Bu makineler sayesinde projeler daha hızlı bitirilir ve emek, enerji, zaman tasarrufu sağlanır. Bu makineler daha az atık çıkardıkları için çevreyle daha uyumlu projelere olanak verir.

GLOBMAC makinelerinin özellikleri ve fiyatlarıyla ilgili bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bordür Makinası