Bordür Makinası

Bordür makinası modelleri briket makinası, beton parke yapma makinesi, kilitli parke makinesi ile aynı makinedir. Bu makinalara farklı beton harçları hazırlanarak farklı türde ve ebatta ürünler alınabilir.

Bordür makinası yaya yolları veya bisiklet yolları yapabilmek için gerekli olan beton bordürlerin üretildiği makinelerdir. Bu makineler yüksek çalışma kapasitesine sahip gelişmiş tesislerdir. Bu tesislerde beton bordür haricinde de ürünler elde etmek mümkündür.

Bordür Makinası Nedir?

Günümüzde şehirler, insanlar tarafından bayındır hale getirilmiştir. Ülkelerin ve şehirlerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etmenlerden birisi de budur. Şehirler, insanların güven içerisinde yaşayabildikleri, kolayca iletişim kurabildikleri ve ulaşım imkanları gelişmiş yaşam alanlarıdır. Yollar, kaldırımlar, parklar, sosyal alanlar ve yaşam alanları şehir yaşamının olmazsa olmazlarıdır. Yerel şehir yönetimlerinin de temel görevi insanların hayatını kolaylaştıracak imkanlar sunmaktır. Bu yüzden belediyeler ve diğer yerel yönetimler yayalar ve araçlar için güvenli yollar yapmak zorundadır. Kaldırım, çeşitli yaya yolları veya bisiklet yolları yapmak için de kaldırım taşı, bordür taşı veya kilitli parke gibi yapı elemanlarına ihtiyaç duyulur.

Kaldırım gibi yaya yollarının yapılabilmesi, kaldırımın diğer yolların ayrılabilmesi için bordür adı verilen sağlam beton bloklara ihtiyaç duyulur. Bu beton bordürlerin üretildiği makinalar da bordür yapma makinesi adı verilir. Bordür üretim makineleri, büyük çaplı ve yüksek kapasiteli makinelerdir. Uzun süreli yatırımlar olarak düşünülmesi gereken bu makineler, bir fabrika gibi çalışıp sürekli ürün üretebilmektedir. Bir kere alınıp kurulumu yapıldığı taktirde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde farklı ürünler üretme özelliğine sahiptir.

Bordür Makinası Nedir?
Bordür Makinası Nedir?

Bordür Makinesi Nasıl Çalışır?

Bordür taşı özel bir içerikle hazırlanan beton harcı kullanılarak elde edilen yapı elemanıdır. Bordür taşlarının kendine özgü bir yapısı bulunur ve farklı ebatlarda üretilebilir. Dışarıdan gelebilecek darbelere ve doğal etkenlere karşı dayanıklılığı yüksektir. Bordür taşı üretimi, bordür taşı üretim fabrikası veya bordür üretim makinası da denilen büyük ve güçlü iş makinaları aracılığıyla gerçekleşir.

Bordür taşı üretimi için öncelikle beton harcının harlanması gerekir. Beton harcının içeri; parçalanmış küçük taş (agrega), çimento ve sudan oluşmaktadır. Hazırlanan beton harcı daha sonra bordür taşı formundaki kalıplara dökülür. Bu işlemden sonra vibrasyon motorları aracılığıyla harcın içerisindeki boşluklar ve hava kabarcıkları yok edilir. Böylece taşın mukavemeti artırılmış olur. Vibrasyon işleminin ardından elde edilen kilit taşı parkeleri kalıplar aracılığıyla taşınarak kurutulmaya bırakılır. Kurutma işleminden sonra bordür taşı kullanıma hazır hale gelir.

Bordür Makinası ile Neler Üretilebilir?

Bordür taşı üretmek için gerekli olan makineler kullanılarak farklı tipte yapı malzemeleri de üretilebilmektedir. Bu açıdan oldukça verimli ve opsiyonel özelliktedir. Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde artık çok daha güçlü ve gelişmiş makineler üretilebilmektedir. Tek bir makine ile farklı yapı ve inşaat ürünleri üretmek mümkündür. Bordür üretim tesisi aynı zamanda aşağıdaki ürünleri de üretebilmektedir;

  • Briket
  • Beton parke
  • Kilitli parke
  • Kaldırım taşı
  • Beton blok

Temin edilen tek bir üretim tesisi ile birden çok ürün üretip kullanmak veya satmak mümkün olabilir. Bu yüzden bu makineler briket makinesi, blok makinesi veya beton parke makinesi gibi isimlerle anılır. Tüm bu makineler temelde aynı tesisleri işaret etmektedir.

Bordür Makinesi Nasıl Çalışır?
Bordür Makinası ile Neler Üretilebilir?

Bordür Makinesi Üreticileri

Briket makinası veya parke makinası olarak da bilinen üretim tesislerinin tasarımını yapan firmalar bulunmaktadır. Beton blok veya briket üretmek isteyen firmalar da ihtiyaç duydukları üretim tesislerini bu üretici firmalardan temin etmektedir. Fakat bu aşamada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar; üretici firmanın iyi araştırılması gerekliliği ve tam olarak ihtiyaç duyduğunuz makinanın teminidir. Bu aşamada Globmac Beton Parke ve Briket Makinaları İmalatı firması iş ortaklarına gerekli danışmanlık hizmetini vermektedir.

Globmac Beton Parke ve Briket Makinaları İmalatı, ASBLOK Makina altında kurulmuş bir firmadır. Parke çeşitleri ve briket makinası üreten makinaların imalatını gerçekleştiren Globmac sektördeki öncü kuruluşlardandır. Globmac briket ve parke makinesi uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir şekilde tasarlanır. Piyasadaki en kaliteli ve sağlam parke taşı makinesi üreticilerinden olan Globmac firmalara farklı model ve özelliklerde makine seçenekleri sunar. Bordür taşı makinası hakkında detaylı bilgi için Globmac ile iletişime geçebilirsiniz.