Beton ve Çimento Arasındaki Farklar

Beton ve çimento arasındaki farklar çoğunlukla bilinmemekte ve bu iki terim birbirinin yerine kullanılmaktadır. Fakat durum böyle değildir. Çimento, beton elde edilirken kullanılan bileşenlerden sadece biridir. Beton elde edilirken kullanılan diğer malzemeler ise agrega yani kum veya parça taşlar ve sudur.

Beton ve çimento arasındaki farklar, bu iki maddenin kullanım alanlarına bakıldığında da fark edilebilir. Çimento sıva yapılırken, yapılara su geçirmezlik özelliği katmak için, geniş kanalizasyon borularını birleştirmek için ve saha pek çok amaçla kullanılır. Beton ise, bir yapının baştan sonra oluşturulması için temel bir malzemedir.

Beton ve Çimento Arasındaki Farklar Nelerdir?

Betonla çimentonun ne kadar sık karıştırıldığını anlatmak için gündelik ifadelere bakmamız bile yeterli olabilir. Örneğin, devasa bir mikser kamyonu gördüğümüzde ona “çimento kamyonu” deriz. Halbuki bu dönen büyük davulların içerisinde bile beton vardır.

Bu yazımızda, beton ve çimento arasındaki farklar konusunu aydınlığa kavuşturarak kafa karışıklığını gidereceğiz. Bu sayede sıklıkla sorulan “çimento mu beton mu kullanmalıyım” ya da “çimento betondan daha mı güçlüdür” gibi sorulara da cevap vermiş olacağız.

Soru: Çimento mu Beton mu Kullanmalıyım?

Cevap: Çimentonun yapışkan özellikleri, onun pek çok aşamada güçlü bir bağlayıcı madde olmasını sağlar. Dolayısıyla, hemen her yapı işinin yardımcı elemanıdır. Fakat sadece çimento çatlamaya eğilimlidir. Yapılacak işin kapsamı belirlendikten sonra bu iki malzemeden birinin kullanılmasına karar verilmelidir.

Kalsiyum, kireçtaşı ve kil gibi silika açısından zengin materyallerden elde edilen çimentoyu betonun olmazsa olmaz bir parçası olarak görebiliriz. Fakat tek başına nadiren kullanılmaktadır.

Soru: Beton Çimentodan Daha mı Dayanıklıdır?

Cevap: Elbette! Beton bloklar ya da hazır betonla yapılan yapıların ömrü yüzlerce yıl olabilir. Fakat çimentonun ömrü çok daha az olacaktır. Bu yüzden büyük ve kapsamlı projelerde beton kullanılır. Okul, hastane, konut gibi projelerde; doğal faktörlere dayanıklı olması gereken köprü, baraj gibi projelerde… Hepsi beton kullanılarak inşa edilir. Hobi amaçlı inşaatlarda ya da tadilatlarda bile beton kullanılır. Çimento ise duvarcılık, derz gibi küçük işlerde ve genellikle de betonun tamiratında kullanılır.

En Sağlam Yapı Malzemesi

Beton, günümüz teknolojisinde ulaşılan en dayanıklı ve kaliteli yapı malzemesidir. Dayanıklı olması, bakım gerektirmemesi, maliyeti düşük olması gibi pek çok avantajı sayesinde de tüm dünyadaki inşaat projelerinde tercih edilmektedir.

Benzer şekilde beton bloklar da aynı avantajları sağladıkları için tercih edilmektedirler. İster büyük ölçekli, endüstriyel bir projeyle uğraşın, ister evinizin bahçesinde hobi amaçlı tadilatlar yapın, beton ve beton bloklar en önemli yapı taşlarınız olacaktır. Çimento ise mevcut yapıyı güçlendirmek ve küçük dokunuşlar yapmak için kullanacağınız en büyük yardımcınız.

Beton Blok Yapım Makinesi